Супутниковий знімок, на якому видно, як вода витікає через відкриті шлюзи.

Окупанти спускають воду з Каховської ГЕС. Вони намагаються тримати підвищеним рівень води нижче у Дніпрі.

Про це повідомив директор Інституту водних проблем і меліорації НААН України Михайло Яцюк в ефірі телемарафону.

За словами посадовця, порушення правил експлуатації водосховища становить загрозу для 70 відсотків населення України.

«На Дніпрі є шість водосховищ, які пов’язані правилами експлуатації. Найбільші — Каховське та Кременчуцьке. Під загрозу потрапляє 70 відсотків населення України», — повідомив Яцюк.
Директор Інституту водних проблем і меліорації НААН наголосив, що варто розуміти, яким способом можна мінімізувати наслідки скидання води.

«Тут... контекст міжнародний... Наслідки спуску води з Каховського водосховища будуть негативні для всього чорноморського басейну, для всіх країн. Тут і наші сусіди можуть постраждати, тому що з’являться токсини після того, як загине аквакультура в цьому водосховищі — вона вже почала гинути! Процеси перенесення забруднення... загрожуватимуть сусіднім країнам», — додав Яцюк.

Російські окупанти на території Каховської ГЕС.

Нагадаємо, через навмисний спуск води із Каховського водосховища під серйозною загрозою опиниться не лише південь України, а й країни всього Чорноморського регіону. Це буде техногенна загроза європейського та світового масштабу.

Тим часом Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України закликає міжнародних партнерів змусити росію відремонтувати та закрити шлюзи греблі Каховської ГЕС або дозволити безпечно це зробити українським фахівцям.

На цьому наголосив міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець під час спільного брифінгу із Комісаром ЄС з питань навколишнього середовища, океанів і рибальства Віргініюсом Сінкявічюсом.

За словами міністра, ситуація з терористичними діями росії на Каховському водосховищі має бути винесена на міжнародний політичний рівень. Україна щодня втрачає тисячі кубометрів дніпровської води через дії окупантів.

«Це може мати колосальні наслідки. Якщо нормальний рівень води у водосховищі становить 16 метрів, то сьогодні ми вже маємо рівень у 13,83 метра. Це може призвести до того, що понад мільйон українців залишаться без питної води. Падіння рівня води нижче відмітки у 12 метрів означатиме екологічну катастрофу, оскільки велику кількість біорізноманіття ми просто втратимо. Це дуже серйозний виклик, і я впевнений, що тільки з допомогою наших міжнародних партнерів ми зможемо це питання врегулювати», — наголосив Руслан Стрілець.

Міністр також назвав такі дії росії ще однією спробою ядерного тероризму, адже зниження рівня води у Каховському водосховищі означатиме вихід із ладу систем охолодження Запорізької АЕС.

За словами Комісара ЄС з питань навколишнього середовища, океанів і рибальства Віргініюса Сінкявічюса, сьогодні важливо донести міжнародній спільноті інформацію щодо можливих наслідків такої ситуації.

«Ми порушимо це питання на найвищому рівні, на рівні ООН. Адже такі дії — це свідчення ще одного акту тероризму проти людей та їх базових потреб, яке потрібно зафіксувати», — зазначив Єврокомісар.

За матеріалами прес-служб Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, Державного агентства водних ресурсів України, Інституту водних проблем і меліорації НААН України.