Верховна Рада України ухвалила звернення до держав — членів Організації Північноатлантичного договору (НАТО), Парламентської асамблеї НАТО щодо членства України в Організації Північноатлантичного договору. Серед авторів цього звернення — керівництво парламенту та голови депутатських фракцій і груп.

Зокрема, вітаючи вступ Фінляндської Республіки до Організації Північноатлантичного договору та підтримуючи заявку Королівства Швеція про вступ до цієї Організації, Верховна Рада закликає держави — члени Організації Північноатлантичного договору і надалі підтримувати політику «відкритих дверей», відповідаючи на виклики сьогодення, та підтримати обґрунтовану за нинішніх надзвичайних обставин потребу України у набутті членства в НАТО.

А парламенти держав — членів НАТО:

ухвалити відповідні рішення/резолюції, підтвердивши свою провідну роль у підтримці приєднання України до Організації Північноатлантичного договору;

звернутися до урядів, з якими Україна розпочала відповідний переговорний процес, з пропозицією щодо ухвалення декларацій/заяв про підтримку євроатлантичних прагнень України;

продемонструвати лідерство у виконанні рішень Бухарестського саміту НАТО 2008 року щодо членства України;

сприяти ухваленню під час Весняної сесії Парламентської асамблеї НАТО у м. Люксембурзі важливих рішень, спрямованих на наближення України до майбутнього членства в НАТО, схваливши відповідну Декларацію про підтримку України;

закликати уряди своїх держав підтримати заявку України на членство в НАТО та розпочати планування процесу приєднання України до Організації Північноатлантичного договору;
напередодні Вільнюського саміту НАТО сприяти формуванню в державах — членах Організації Північноатлантичного договору спільного бачення модальностей і часових рамок вступу України до НАТО;
уповноважити уряди своїх держав на вжиття всіх заходів для скликання у рамках Вільнюського саміту НАТО засідання Комісії Україна — НАТО на рівні лідерів за участю Президента України Володимира Зеленського.

Парламент також підтримав у другому читанні та в цілому (277 «за») законопроект «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення правового регулювання питань, пов’язаних із здійсненням заходів правового режиму воєнного стану» (№ 8312), яким серед іншого повертається виплата премії в 30 тисяч гривень всім військовим. Крім військових, доплати отримуватимуть працівники ДСНС та поліцейські. Ця норма діятиме до кінця воєнного стану.

Водночас, як повідомили у своїх телеграм-каналах Олексій Гончаренко та Ярослав Железняк, поправка до законопроекту, яка передбачає повернення 30 тисяч гривень, передбачає, що цього буде досягнуто шляхом економії зарплат для держслужбовців та менеджменту держпідприємств (до 10 мінімальних зарплат).

«Обмеження до 10 мінімальних зарплат це дуже мала економія. Навіть на 2% від запланованих видатків не вистачить. Нагадаю, що ми в день на виплати військовим витрачали 2,7 млрд грн», — зауважив Я. Железняк, додавши, що, швидше за все, потрібно буде змінювати бюджет. «Тому я б поки не так однозначно стверджував, що повернули. Поки правильно буде: «грошове забезпечення працівників, службових і посадових осіб бюджетних установ обмежили до десяти розмірів мінімальної заробітної плати», — сказав він.

Підтримано у сесійній залі було й проект постанови про висловлення недовіри голові Рахункової палати Валерію Пацкану. Ще зранку бюджетний комітет розглянув це питання на своєму засіданні та вирішив винести його на розсуд залу, а вже пообіді 250 депутатів проголосували за його звільнення з посади і голови, і члена Рахункової палати.

За словами Я. Железняка, звільнення відбулось на підставі ст. 12 Закону «Про правовий режим воєнного стану», що недовіра може бути висловлена не менш як однією четвертою народних депутатів. За такою ж процедурою раніше було звільнено Омбудсмена Людмилу Денісову.

Народні депутати, включивши до порядку денного законопроект «Про державні резерви» (№ 9079), ухвалили його у першому читанні. Документ передбачає реформування чинної на сьогодні системи державного матеріального резерву. Задля цього пропонується, зокрема, розмежувати державний матеріальний та мобілізаційний резерви та визначити їх балансоутримувачів. Законодавчо закріпити поняття резервування, порядок та критерії відбору резервантів та удосконалити порядок проведення освіження матеріальних цінностей. Крім того, передбачається можливість зберігання палива на території країн Європи.

За основу депутати підтримали також законопроект «Про повну загальну середню освіту» щодо обов’язкових результатів навчання» (№ 9046), покликаний підвищити якість викладання та вивчення історії України та іноземної мови на кожному рівні повної загальної середньої освіти.

У цілому Верховна Рада ухвалила й законопроекти «Про внесення змін до підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання/ввезення товарів для потреб безпеки і оборони у період воєнного стану» (№ 9061) та «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо особливостей ввезення на митну територію України товарів для потреб безпеки і оборони у період воєнного стану» (№ 9062), якими звільняються від оподаткування ПДВ операції з ввезення на митну територію України товарів, що належать Міноборони та ЗСУ.

Водночас законопроект «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» щодо використання коштів державного фонду регіонального розвитку» (№ 9165) депутати включили до порядку денного та скоротили строки подачі альтернативних проектів.

У першому читанні було підтримано також проект «Про внесення змін до Закону України «Про поштовий зв’язок» (щодо врегулювання питання випуску цифрової марки) (№ 8280), яким передбачається визначення нового терміна «цифрова поштова марка». У разі прийняття законопроекту буде врегульовано питання використання цифрових копій зображень поштових марок, визначено, що цифрова поштова марка є об’єктом образотворчого мистецтва та не є засобом оплати послуги поштового зв’язку з пересилання письмової кореспонденції, що надається призначеним оператором поштового зв’язку. Також буде врегульовано норму, що порядок використання цифрової поштової марки визначається призначеним оператором поштового зв’язку.

За основу цього дня було підтримано також урядові проекти «Про внесення змін до Закону України «Про державну підтримку інвестиційних проектів із значними інвестиціями в Україні»   (№ 8138); «Про внесення змін до деяких законів України щодо унормування конкурсної процедури призначення керівників комунальних закладів культури та формування базової мережі закладів культури» (№ 8216) та проект закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо регулювання праці домашніх працівників (№ 5695).

У цілому як закон Верховна Рада ухвалила законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо спрощення доступу до безоплатної правничої допомоги» (№ 7473-д), який, зокрема, дасть змогу в умовах воєнного стану забезпечити право осіб, які постраждали від торгівлі людьми, на безоплатну вторинну правову допомогу. У цілому було ухвалено й законопроект «Про внесення змін до статті 19 Закону України «Про професійну (професійно-технічну) освіту» щодо окремих аспектів процедури ліцензування» (№ 8365).

Крім того, парламент припинив дію Угоди між Кабінетом Міністрів України та урядом рф про порядок перетинання україно-російського державного кордону жителями прикордонних регіонів України та рф (№ 0181); дію Угоди між Кабінетом Міністрів України та урядом республіки білорусь про співробітництво в галузі технічного захисту інформації та Протоколу між Кабінетом Міністрів України та урядом рб про внесення змін до Угоди між Кабінетом Міністрів України та урядом рб про співробітництво в галузі технічного захисту інформації, підписаної в мінську 22 січня 2003 року (№ 0179); Угоду про проведення узгодженої політики у визначенні транспортних тарифів (№ 0185). Було ухвалено рішення про вихід України з Протоколу про затвердження Положення про порядок організації і проведення спільних антитерористичних заходів на територіях держав — учасниць Співдружності Незалежних Держав (№ 0194).

Водночас законодавці ратифікували Протокол між Кабінетом Міністрів України і Урядом Республіки Молдова про внесення змін до Угоди про вільну торгівлю між Кабінетом Міністрів України і Урядом Республіки Молдова від 13 листопада 2003 року (№ 0151); Протокол між Урядом України та Урядом Держави Катар про внесення змін до Угоди між Урядом України та Урядом Держави Катар про уникнення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доходи (№ 0180).

Насамкінець парламент відправив на повторне друге читання урядовий проект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення ефективності використання земель фізичними особами та суб’єктами державного сектору економіки» (№ 7588).


Під час засідання.

Фото Андрія НЕСТЕРЕНКА.

Більше фото тут