Видання Prishtina Insight повідомляє, що це в терміновому порядку пообіцяв у вівторок зробити генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг.

За його словами, ще один резервний батальйон буде приведено в підвищену бойову готовність, щоб він міг у будь-який момент вирушити в місця сутичок. Столтенберг висловив своє занепокоєння, що в мирний час в Косово було поранено 30 військовослужбовців НАТО. Деякі з них мають дуже тяжкі поранення і опіки від застосування сербами «коктейлів молотова».

На жаль, протистояння етнічних сербів і миротворців KFOR біля мерій міст Зубін-Поток, Лепосавич і Звечан триває. Зусилля зарубіжних дипломатів, які у вівторок у Приштині та Белграді зустрічалися з керівниками Косово і Сербії, позитивних результатів не дали.

Президент Сербії Александр Вучич закликав послів США, Великої Британії, Німеччини, Франції та Італії вплинути на Приштину та переконати вивести албанських мерів і спецпризначенців із цих міст. Він зазначив, що головною умовою для стабілізації ситуації є термінове відкликання урядом Косово «фальшивих мерів» і поліцейських-спецпризначенців із міст, де компактно мешкають етнічні серби.

Зі свого боку президент Косово Вьоса Османі вимагала притягнути до відповідальності сербів, винних у нападах на журналістів, поліціянтів та військовослужбовців НАТО. «Сербські незаконні структури, які перетворилися на злочинні угруповання, напали на косовську поліцію, офіцерів КФОР та журналістів. Ці неприпустимі акти насильства мають бути засуджені всіма. Ті, хто виконує накази Вучича про дестабілізацію Північного Косово, мають бути притягнуті до відповідальності», - написала Османі на своїй сторінці у Tвіттері.

А прем'єр-міністр Альбін Курті звинуватив у виникненні чергового конфлікту і насильстві на півночі країни «фашистську мафію», контрольовану урядом сусідньої Сербії. Він заявив, що відхилив пропозицію посла США перемістити новообраних мерів-албанців з мерій до інших офісів або взагалі запропонувати їм керувати з дому. І пояснив чому. "У нас не може бути мерів, які працюють дистанційно, бо ми - демократична республіка... Це адміністративні або технічні мери, які необхідні для безперебійного функціонування муніципалітетів... Я визнаю, що їхня політична легітимність низька, але легітимність інших зовсім нульова!» - наголосив він.

Звісно, ця образлива риторика і звинувачення, якими обмінялися лідери сусідніх держав, не сприяє деескалації напруги. Посол США в Косово Джефф Ховеньєр заявив, що впертість офіційної Приштини і небажання шукати мирне вирішення проблеми псує і її відносини з Вашингтоном. За його словами, США скасують спільні військові навчання з Косово та призупинять дипломатичні зустрічі. "Я був би дуже здивований, якби в цій ситуації косовські офіційні особи змогли відвідати Сполучені Штати", - додав Джефф Ховеньєр.

Навіть найближчий союзник Косово прем'єр-міністр Албанії Еді Рама обурився впертістю Курті й закликав його дослухатися до розумних пропозицій країн, котрі підтримують Приштину, щоб не допустити подальшого погіршення ситуації. За словами Еді Рама, Косово «ставить під загрозу цю складну ситуацію на міжнародному рівні».