Відповідний законопроект «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щодо впорядкування процедури надання статусів (їх категорій) ветеранам» (№ 9637) вже розглянув профільний Комітет з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів та рекомендував внести його до порядку денного сесії і за наслідками розгляду в першому читанні прийняти документ за основу.

Цим законопроектом пропонується спрощення процедури набуття статусу учасника бойових дій у спосіб інформаційно-телекомунікаційних обмінів між реєстрами. А також запровадити окремий статус захисника та захисниці України для осіб, які захищають суверенітет, територіальну цілісність держави в умовах сьогодення, відповідно до чого передбачено пакети соцпідтримки залежно від категорії вказаних осіб.

Так, проєкт, зокрема, передбачає:

забезпечення інформаційного обміну між Єдиним державним реєстром ветеранів з іншими реєстрами та можливості генерування посвідчень ветеранів на основі наявної інформації;

запровадження Єдиного державного реєстру військовослужбовців, визначення основних характеристик його функціонування, інформаційних обмінів з іншими реєстрами, а також забезпечення можливості генерування посвідчень військовослужбовців на основі наявної інформації;

визначення статусу захисника і захисниці України, а також визначення категорій захисника та захисниці України залежно від тривалості участі в бойових діях, відповідно до наказів про залучення до виконання бойових завдань, отриманої інвалідності, нагород;

набуття статусу учасника бойових дій або захисника і захисниці напівавтоматично на основі інформаційних обмінів між Єдиним державним реєстром ветеранів та Єдиним державним реєстром військовослужбовців, а залучення комісій з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових — тільки у спірних випадках надання статусу;
 визначення основних пакетів соціальної підтримки, що передбачаються для кожної категорії захисників та захисниць України окремо залежно від персональних життєвих потреб та обставин.

Також законопроект містить терміни розгляду документів для прийняття рішення про надання статусу учасника бойових дій, члена сім’ї загиблого (померлого) захисника чи захисниці України відповідальними особами центральних органів виконавчої влади.

Народні депутати також запропонували законодавчу норму щодо можливості генерування електронного посвідчення військовослужбовця/ учасника бойових дій/ захисника і захисниці України у мобільному застосунку «Дія».

«Це достатньо новенальний, проривний законопроект, який впорядковує системи призначення УБД, у тому числі закладає засади функціонування в інформаційній системі всіх реєстрів надання державних послуг та надання статусу УБД або інших статусів, як-то ветеран війни або особа з інвалідністю внаслідок війни», — цитує слова голови комітету Галини Третьякової прес-служба комітету.

«Я підтримую стратегічно, ідеологічно необхідність цього законопроекту, як і законопроекту № 9141, і в подальшому — створення механізму за деякими категоріями автоматичного присвоєння УБД», — зауважила у своєму виступі член комітету Ірина Никорак.

Водночас її колега Анатолій Остапенко висловив готовність доопрацювати законопроект № 9637 до другого читання, який, за його словами, дасть змогу чітко відстежити, щоб статус учасника бойових дій отримували саме ті особи, які брали безпосередню участь у бойових діях.

«Ми принципово підтримуємо запропонований проєкт і готові брати участь в опрацюванні конкретних положень і норм законопроекту, щоб він був максимально ефективний і сприятливий для наших бійців», — повідомив державний секретар Міністерства оборони Костянтин Ващенко.

Зрештою, спільна робота законодавчої та виконавчої гілок влади, на думку народного депутата Тараса Тарасенка, «повертає надію, що до Нового року буде сформовано єдину ветеранську політику і з наступного року буде забезпечено права ветеранів у повному обсязі».

Вл. інф.