Новопризначений міністр оборони України Рустем Умєров (ліворуч) спілкується з народними депутатами.

Кадрові ротації, які розпочалися попереднього дня, отримали своє логічне завершення. Зокрема, уряд вніс подання на Павла Кириленка як голови Антимонопольного комітету України. Нагадаємо, напередодні Кабмін звільнив його з посади голови Донецької обласної державної адміністрації.

Перед початком пленарного засідання Комітет з питань економічної політики на своєму засіданні підтримав призначення П. Кириленка на посаду Голови АМКУ. А голосування в сесійній залі засвідчило 250 голосів «за» нового очільника АМКУ. По фракціях: «СН» — 197, «ЄС» — 0, «Батьківщина» — 0, «Платформа за життя та мир» — 19, «За майбутнє» — 7, «Голос» — 0, «Довіра» — 15, «Відновлення України» — 8, позафракційні — 4.

Водночас Верховна Рада затвердила кандидатуру Рустема Умєрова на посаду міністра оборони України. Комітет з питань оборони одностайно підтримав його призначення. А народні депутати в сесійній залі дали 338 голосів «за». У парламенті кандидатуру пана Умєрова представив представник Президента Федір Веніславський.

Під час обговорення кандидатури Р. Умєрова на посаду глави МО народний депутат Петро Порошенко («ЄС»), зокрема, торкнувшись важливості єдності, наголосив: «Рустем Умєров не має воєнного досвіду, але він блискучий менеджер. І я впевнений, що ключові функції Міністерства оборони, а саме прозоре, транспарентне та ефективне забезпечення Збройних Сил України, він витягне».

«А єдність має бути не навколо корумпованих політиків. Не навколо політичних партій або особистості. Єдність має бути навколо українського воїна, навколо Збройних Сил України. Це — важливо», — констатував він.

Крім того, зранку в парламенті виступила Прем’єр-міністр Данії Метте Фредеріксен. Народні депутати, у свою чергу, подякували дружній Данії за безумовну підтримку України.

Перейшовши до розгляду законопроектів, парламент ухвалив у другому читанні та в цілому один із важливих євроінтеграційних законопроектів № 9483-2 «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законів України щодо зміни статусу та порядку формування служби дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя».

Відповідно до проекту, створена Служба дисциплінарних інспекторів опрацьовуватиме скарги на суддів та готуватиме за ними проекти рішень стосовно того, чи слід певного суддю звільняти або іншим чином притягати до відповідальності.

У другому читанні та в цілому було підтримано також законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення соціального захисту військовослужбовців, поліцейських та деяких інших осіб» (№ 9638).

Документ удосконалює механізм виплати компенсації за невикористані під час дії воєнного стану дні відпусток, в тому числі у разі загибелі (смерті) військовослужбовців та поліцейських, виплати одноразової допомоги при звільненні з військової служби, виплати грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, поліцейським, які потрапили у полон, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України.

У цілому народні депутати ухвалили й проект закону «Про внесення змін до Кримінального кодексу України та інших законодавчих актів України щодо удосконалення положень чинного законодавства в частині кримінальної відповідальності за скоєння військових кримінальних правопорушень, пов’язаних із порушеннями правил експлуатації бойових чи спеціальних машин, виконання польотів чи підготовки до них, кораблеводіння» (№ 9325).

А, за словами Олексія Гончаренка, проблема полягає у тому, що в чинному законодавстві не було вказано, як використовувати літальну техніку під час дії воєнного стану. Тому вносяться зміни до трьох статей Кримінального кодексу.

«Зараз пілоти виконують бойові завдання, які необхідно робити в більш ризикованій обстановці. А рівень відповідальності за порушення норм був від 5 до 15 років позбавлення волі. Проект вносить зміни до статей 415—417 КК України, додавши до санкцій інші види покарань, зокрема, покарання у вигляді службового обмеження, яке передбачає можливість збереження військовослужбовця на службі», — зауважив він.

Крім того, було внесено технічні зміни до законопроекту № 9587д щодо відповідальності про помилку в декларації.

Водночас Верховна Рада провалила голосування за призначення членів Рахункової палати, зокрема, як повідомив народний депутат Ярослав Железняк («Голос»), через те, що кандидати на засідання не з’явились. Тобто, проваливши голосування, парламент перезапустив конкурс на членів Рахункової палати.


Прем'єр-міністр Данії Метте Фредеріксен в українському парламенті.

 

Виступ Прем’єр-міністра Королівства Данії Метте Фредеріксен у Верховній Раді України, 06 вересня 2023 року

Шановні представники Верховної Ради!

Дорогі українські друзі!

Для мене велика честь стояти тут перед вами сьогодні. За останні 18 місяців я бувала в Україні декілька разів: у Києві, Бородянці, Миколаєві, Одесі й сьогодні в Бучі. Руйнації, які принесла війна, крають серце.

Гнітюча брутальність російської агресії, безглузде зло. Я бачила солдатів, які втратили ноги, руки, родини, які втратили домівки, матерів, які мали попрощатися з синами. Ніяких слів не буде достатньо, щоб описати страждання, які ви проходите. Але, попри нелюдяність війни, попри несправедливість, попри весь біль, Україна і ви все-таки тримаєтеся. Світ бачить неймовірну силу українського народу. Воля, ніколи не здаватися, давати відсіч агресору, окупанту, як ви боретеся за те, щоб відновити українську територію, відновити справедливість і повернути мир до Європи, до нашої Європи. Дорогий народе України! Ваша боротьба — це наша боротьба.

Нещодавно ваш сміливий Президент Зеленський та перша леді пані Зеленська були в Данії. Я сподіваюсь, що ви відчули щиру підтримку всієї Данії, всіх данців і всього данського Парламенту, як ми міцно тримаємося разом з Україною, як маємо спільне бажання помагати вам, наскільки можливо.

Відколи почалася війна, ми віддали нашу артилерію, ми давали танки, броню, ракети, снаряди. І нещодавно ми оголосили про передачу дев'ятнадцяти  F-16, бойових літаків. Саме в ці хвилини українські пілоти та технічний персонал навчаються в Данії як працювати на літаках F-16. Я зустрічалася з цими чоловіками, жінками — українками і українцями —  в Данії. Вони дуже пишаються, вони впевнені і дуже хочуть скоріше привезти літаки F-16 додому, до України.

Шановні народні депутати! Дозвольте відзначити ваші зусилля в тому, щоби тримати вашу країну сильною перед обличчям руйнації. Багато було зруйновано: інфраструктура, школи, магазини, але кожен докладається як може, будуєте нове мирне майбутнє, сильнішу Україну, боретеся з корупцією навіть під час війни. Ви наближаєтеся до Європейського Союзу, до НАТО, і я вражена глибоко і по-справжньому. Данія підтримуватиме вас. І не сумнівайтеся — ми з вами на цьому довгому шляху. Ми з вами надовго.

Багато хто казав, що війна ніколи не повернеться до Європи. Вони помилилися. І вони не розуміли росії. Я кажу: досить бути наївними. Ця війна може зупинитися вже сьогодні, треба лише, щоб росія відвела свої війська, і цей кошмар закінчиться. А до того, шановні українські друзі, ми будемо вам помагати, і ніхто в Європі не може сказати, що є якась втома від війни. Ви її ведете і ми будемо йти з вами скільки потрібно. Данія не підведе. Ми будемо сильними партнерами для розбудови миру в Україні. І ми будемо підтримувати ваші зусилля в тому, щоб налагоджувати взаємини з країнами по всьому світу, з країнами, які розуміють, що ця безглузда війна мусить закінчитися; з країнами, які згодні, що має домінувати принцип суверенності, що не можна потурати агресії, що мир має бути відновлений на ваших умовах.

Коли Президент Зеленський прибув із візитом до Данії, він звертався до данського Парламенту, до данського народу, а сьогодні я хочу повернути ці слова до вас. Я хочу подякувати Україні. Президент, депутати, кожен українець та українка гідні подяки. Спасибі, що ви б’єтеся, даєте відсіч. Жодна людина не мусить терпіти цього. Я дякую вам за вашу витривалість, за те, що протистоїте цій несправедливості, що ви стоїте за наші спільні демократичні цінності, що вибираєте правильне — сторону добра, що показуєте нам щодня, що таке справжня сміливість. Ви — нація героїв!

Дякую вам! Слава Україні!

Прес-служба Апарату Верховної Ради України

Фото Андрія НЕСТЕРЕНКА.