«Україна та Молдова — надійні партнери, народи яких поділяють спільні цінності. Нас об’єднує спільна мета — стати повноправними членами Європейського Союзу. Обидві наші країни мають статус кандидата на членство в ЄС й упевнено рухаються до виконання всіх поставлених завдань», — зазначив Голова Верховної Ради України на початку офіційного візиту до Республіки Молдова.

Під час візиту Голова Верховної Ради України зустрівся зі Спікером Парламенту Молдови Ігорем Гросу та виступив під час пленарного засідання законодавчого органу республіки (на знімку).

«Понад 20 місяців Україна живе в реаліях широкомасштабної агресивної війни з боку росії, захищаючи своє право на незалежне існування», —наголосив Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук під час пленарного засідання Парламенту Республіки Молдова, зауваживши, що за весь цей період Україна відчула й продовжує відчувати підтримку сусідньої Молдови — «маленької країни з великим серцем», яка з першого дня війни відкрила кордони й домівки для десятків тисяч українських жінок і дітей, котрі рятувалися від російського терору.

Руслан Стефанчук повідомив, що з початку війни на фронт пішли й громадяни України з молдовським корінням, одним із яких був уродженець Кишинева, Герой України Олександр Мацієвський, який перед тим, як його життя обірвали російські кулі, вигукнув «Слава Україні».

Водночас Голова Верховної Ради України акцентував, що припинення вогню без повного виведення російських військ та озброєння з усієї території України створить лише тимчасову паузу у війні: «Вона буде використана агресором для відновлення та накопичення сил для ще більш потужного наступу на нашу територію у подальшому».

«російські окупанти мають назавжди піти з нашої землі, а територіальна цілісність та суверенітет нашої держави мають бути відновлені. Лише так можна забезпечити відновлення поваги до принципів Статуту ООН та повернути заснований на правилах міжнародний порядок», — зауважив Голова Українського Парламенту.

Окрім того, під час виступу Руслан Стефанчук висловив вдячність Республіці Молдова за підтримку Формули миру Президента України Володимира Зеленського. Імплементація українського мирного плану спрямована не лише на відновлення територіальної цілісності України у міжнародно визнаних кордонах, а й на консолідацію зусиль для вдосконалення наявних механізмів Статуту ООН.

Спікер Парламенту України подякував Парламенту Республіки Молдова за засудження воєнних злочинів, злочинів проти людяності, скоєних росією на території України, зокрема, ухвалення у листопаді 2022 року Декларації про засудження Голодомору 1932—1933 років як геноциду українського народу.

«Український народ історично був, є та завжди буде частиною європейської цивілізації. Сьогодні українці зі зброєю у руках захищають ці цивілізаційні цінності», — наголосив Голова Верховної Ради України, додавши, що це є додатковим аргументом, щоб Україна й інституційно була інтегрована в європейську та євроатлантичну спільноту.

«Радий, що на цьому шляху Україна і Молдова крокують разом. Сподіваюсь, що в європейських столицях усвідомлять, що без наших країн об’єднана Європа не буде повноцінною», — зауважив він, привітавши Республіку Молдова з ухваленням рекомендації Єврокомісії щодо відкриття переговорів про вступ до Євросоюзу з Україною та Молдовою.

Руслан Стефанчук зауважив, що, попри війну, Україна готується до відбудови й ліквідації наслідків того, що принесли російські загарбники українським містам і селам.

Він наголосив, що Молдова могла б стати учасником цього амбітного проекту регіонального масштабу: «Це було би солідною базою для розвитку наших двосторонніх відносин».

«У такий спосіб ми би разом писали свою майбутню історію, яка б ще більше об’єднала наші сусідні й дружні народи — як майбутній міст через Дністер поблизу населених пунктів Ямпіль і Косеуць, будівництво якого вже розпочинається», — зазначив Спікер Парламенту України.

Під час робочої зустрічі з Головою Парламенту Республіки Молдова Ігорем Гросу (на знімку) Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук насамперед висловив вдячність Молдові за політичну й дипломатичну підтримку у розв’язаній росією війні проти України, а також за надану гуманітарну допомогу та прихисток для українських громадян.

Водночас він звернувся до Парламенту Молдови із закликом визнати росію державою-терористом, як це вже зробила низка країн і міжнародних організацій.

«Ми цінуємо підтримку Республікою Молдова Формули миру, ініційованої Президентом України Володимиром Зеленським. Це формула тривалого й справедливого миру», — наголосив Руслан Стефанчук.

Він зауважив, що Україна розраховує на подальшу активну участь Молдови в імплементації конкретних пунктів Формули. Зокрема, Республіка Молдова вже бере участь у робочих групах щодо пункту 2 «Продовольча безпека» та пункту 3 «Енергетична безпека».

«Санкційний тиск на росію має посилюватися. Насамперед, щоб унеможливити подальше використання москвою своєї військової машини», — акцентував Руслан Стефанчук, зазначивши, що російська федерація не має отримувати й використовувати західне обладнання, програмне забезпечення та сировину для виробництва зброї.

Окрім того, Голова Верховної Ради України висловив вдячність за приєднання Молдови до чотирьох санкційних пакетів Європейського Союзу.

Сторони також обговорили питання європейської інтеграції. Руслан Стефанчук запевнив, що Україна налаштована на подальші реформи й сповнена рішучості завершити імплементацію законодавчих кроків, визначених у Звіті Єврокомісії у межах пакета розширення.

Насамкінець Руслан Стефанчук наголосив, що українська сторона зацікавлена у розвитку міжпарламентського співробітництва. Основа для такої співпраці — підписаний у Празі Меморандум про взаєморозуміння між Верховною Радою України й Парламентом Молдови.

За повідомленням прес-служби Апарату Верховної Ради України.

Фото www.rada.gov.ua.