Про це заявив Президент ДП «НАЕК «Енергоатом» Петро Котін.

Як раніше попереджав Енергоатом та український Регулятор, неправильна, помилкова, а часто-густо і навмисно ризикована експлуатація обладнання та режимів роботи реакторних установок ЗАЕС, зокрема на енергоблоці №4, може призвести до катастрофічних наслідків. Особливо це загрожує постійним ризиком знеструмлення та виникнення блекаутів на станції.

За словами Петра Котіна, тієї ночі окупанти майже догралися. Дві лінії електропередач «Запорізька АЕС — Дніпровська» і «Запорізька ТЕС — Феросплавна», які живили станцію від української енергосистеми, були обірвані та знеструмлені. У звʼязку із повним блекаутом атомна електростанція перейшла на живлення власних потреб від 20-ти дизель-генераторів. Пізніше 8 з них залишили в роботі.

«Найбільша загроза безпеці в такому стані існує на четвертому енергоблоці і викликана тим, що окупанти продовжують тримати його в гарячому стані всупереч умовам ліцензії на експлуатацію реакторних установок українського органу регулювання ядерної та радіаційної безпеки – ДІЯРУ. Аварія з блекаутом АЕС призводить до знеструмлення головних циркуляційних насосів, що охолоджують активну зону реактора. Такий режим важкий для реакторної установки, його тривалість обмежена проєктом, блок потребує термінового переведення до холодного стану.

Ситуацію фактично врятували оперативні дії українських фахівців, які відновили електропостачання станції з української енергосистеми», – йдеться в заяві.

За словами президента Енергоатома Петра Котіна, цієї ночі ЗАЕС була на межі ядерної та радіаційної аварії. При цьому суттєвий ризик ще залишається. На ЗАЕС необхідно терміново виконати низку технічних заходів щодо забезпечення відновлення штатного електроживлення власних потреб станції.

«Ми розуміємо, що окупанти не зацікавлені в безпеці на ЗАЕС. За майже 2 роки окупації вони не спромоглися побудувати звичайну пуско-резервну котельню для виробітку пари, які існують на будь-якій іншій атомній станції. Замість цього всупереч нормам і правилам ядерної і радіаційної безпеки вони продовжують тримати енергоблок №4 ЗАЕС у гарячому стані, експлуатуючи реакторну установку і складний енергетичний обʼєкт в непроєктному режимі звичайного бойлера для виробітку пари. Ми розуміємо, що вони і надалі будуть створювати небезпечні ситуації, шантажуючи весь світ ядерною та радіаційною аварією», – зазначив Петро Котін.

ДП «НАЕК «Енергоатом» звертається до міжнародної спільноти якомога швидше докласти зусиль, щоб повернути тимчасово окуповану Запорізьку АЕС під повний контроль України, адже лише так можна гарантувати безпечну роботу найбільшого в Європі ядерного об’єкта!

Нагадаємо

Увечері 1 грудня стався обрив лінії електропередачі «Запорізька ТЕС — Феросплавна» напругою 330 кВ, через яку станція отримувала живлення від української енергосистеми.

Уточнюється, що о 02:31 годині під час повітряної тривоги знеструмлено останню лінію «Запорізька АЕС — Дніпровська» напругою 750 кВ.

У звʼязку із повним блекаутом ЗАЕС перейшла на живлення власних потреб від дизельгенераторів.

За даними Укренерго, в автоматичному режимі включились усі 20 дизельгенераторів, 8 з яких пізніше були залишені в роботі.

ДП «НАЕК «Енергоатом» інформує

«Найбільша загроза безпеці в такому стані існує на 4 енергоблоці. Вона спричинена тим, що окупанти використовували його із порушенням умов ліцензії на експлуатацію реакторних установок АЕС українського регулятора і тримали в гарячому стані. Знеструмлення головних циркуляційних насосів, що охолоджують активну зону, призводить до переходу реакторної установки в режим природної циркуляції».

За матеріалами прес-служб ДП «НАЕК «Енергоатом» та НЕК «Укренерго».