У рамках налагодження співпраці Парламенту України і парламентів країн-членів ЄС, 14 травня 2024 року в режимі відеоконференції відбулося спільне засідання Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування і Екологічного Комітету Парламенту Естонії. Зустріч пройшла у форматі обміну думками з питань, що становлять спільний інтерес.

На зустрічі з українського боку виступили Голова Комітету О.В. Бондаренко, заступник Голови Комітету О.В. Криворучкіна, голова підкомітету Ю.Ю. Овчинникова, а також узяли участь голови підкомітетів С.В. Мандзій, К.О. Нестеренко, С.В. Магера, члени Комітету В.І. Чорний, В.Ю. Короленко-Усова, А.В. Лабунська, представники центральних органів виконавчої влади, громадських організацій, програми USAID-RADA, працівники секретаріату Комітету і помічники-консультанти народних депутатів України.

З естонського боку виступили Голова Комітету І. Таро, члени Комітету М. Клаассен, Х. Лахе, Т. Маран, а також узяли участь члени Комітету У. Тіідус, Й. Алендер, працівники секретаріату Комітету.

У вступному слові Голова Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування Олег Бондаренко відзначив, що Україна і Естонія поєднані не тільки спільним радянським минулим і наявністю агресивного російського сусіда, але ще більше — єдністю наших народів, допомогою, яку надає Естонія нашій країні, за що велика подяка.

У вступному слові Голова Екологічного Комітету Естонського Парламенту І. Таро привітав українських колег від імені Комітету і передав вітання від спікера Естонського Парламенту і Міністра кліматичних змін Естонії. Питання порядку денного пов’язані з Європейською зеленою угодою, якою в Парламенті Естонії опікуються щодня, зокрема скороченням викидів парникових газів на 55 відсотків до 2050 року, вдосконалюють законодавчу базу. Виконання Плану заходів із впровадження циркулярної економіки зачіпає енергетику і кліматичні цілі, задля чого в Естонії при входженні в ЄС довелося змінити багато законів.

Під час спільного засідання було розглянуто і обговорено питання переходу до циркулярної економіки — управління відходами і, зокрема, впровадження системи розширеної відповідальності виробника у сфері управління відходами упаковки. Естонські колеги поінформували про свою систему безплатного вивезення відсортованих відходів, які можуть повторно використовуватися. В Естонському Парламенті діє група підтримки циркулярної економіки, і в такий спосіб Парламент активно співпрацює із суспільством.

Також було розглянуто і обговорено питання скорочення викидів в атмосферне повітря від пересувних джерел (транспорту) і, зокрема, моніторинг і контроль викидів від автотранспорту. Естонські колеги висловили захоплення обговоренням теми викидів під час воєнного стану в України та впевненість у швидкому закінченні війни і поверненні до цивільного життя, необхідності планування подальшого життя в чистому довкіллі.

Моніторинг викидів від автотранспорту в Естонії здійснюється розрахунковим шляхом і перевіряється під час технічного огляду транспортних засобів раз на рік як відповідність показників викидів тим, які заявлені виробником. Для зменшення викидів від автотранспорту Естонія стимулює використання електротранспорту, водню як палива і нових технологій, використання біогазу в транспортному секторі, розвиток зручного громадського транспорту на противагу приватному.

Для досягнення успіху в обговорюваних питаннях була відзначена значна роль освіти, просвіти населення для забезпечення розуміння необхідності змін та активності громадськості у загальнодержавних процесах.

Підсумовуючи, сторони висловили заінтересованість у подальшому співробітництві, у продовженні спільних заходів у майбутньому, в обміні досвідом законотворення, вивченні практичного досвіду Естонії, який може бути корисним на шляху України до ЄС.

Прес-служба Апарату Верховної Ради України.

Фото rada.gov.ua.