Подолання освітніх втрат: МОН затвердило скорочені освітні програми українознавчого компонента

Міністерство освіти і науки України затвердило модифіковані (скорочені) освітні програми українознавчого компонента. Це, зокрема, програми з української мови, української літератури, історії України та географії для закладів загальної середньої освіти.

Ці програми можна використовувати для тих учнів, які пропустили навчання або тривалий час не вчилися за українськими освітніми програмами. Зокрема, діти за кордоном та ті, що вимушено перебувають на тимчасово окупованих територіях.

Зміст скорочених програм побудовано таким чином, що діти здобуватимуть основні знання з визначених предметів, які допоможуть їм безперешкодно продовжувати навчання в українських школах.

Літні пригоди без шкоди: безпековий урок для підлітків

Міністерство освіти і науки України спільно з партнерами — Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ), Державною службою України з надзвичайних ситуацій та Укрзалізницею — презентують інноваційний безпековий урок для середньої школи (з розподілом на 5—7-мі та 8—9-ті класи) «Літні пригоди без шкоди». Він допоможе навчити учнів таких життєво важливих навичок, як безпека на воді, з вогнем, в інтернеті та на залізниці.

Мета уроків — не лише підвищити рівень обізнаності про потенційні загрози, а й розвинути в учнів критичне мислення та навички швидкого реагування в небезпечних ситуаціях. Такі заняття можна проводити на виховних годинах чи уроках «Основи здоров’я».

Батьки або інші законні представники дитини також зможуть використовувати додаткові матеріали для подальшого обговорення та поглиблення знань удома, що сприятиме створенню безпечного середовища для дітей.

Як використовувати штучний інтелект у шкільній освіті: презентовано проєкт рекомендацій

Міністерство цифрової трансформації України презентувало проєкт рекомендацій щодо використання штучного інтелекту в шкільній освіті. Мета проєкту рекомендацій — ознайомити вчителів із правилами безпечної та ефективної інтеграції штучного інтелекту в шкільну освіту. Документ пояснює, як освітяни можуть використовувати штучний інтелект, щоб спростити власну роботу та передати ці навички учням.

Прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення системи початкової загальновійськової підготовки»

22 травня 2024 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення системи початкової загальновійськової підготовки».
Закон сприятиме розвитку початкової загальновійськової підготовки як основи підготовки громадян України до національного спротиву, обізнаності щодо дій, необхідних для забезпечення власної безпеки і безпеки інших людей у надзвичайних ситуаціях мирного і воєнного часу.

Підготовка громадян до військової служби включатиме національне і громадянське виховання, фізичну підготовку, вивчення державної мови тощо.

Президент зустрівся з молодими науковцями та нагородив понад 40 провідних українських учених

У межах відзначення Дня науки в Україні Президент Володимир Зеленський зустрівся з молодими українськими науковцями університетів, наукових установ та представниками Малої академії наук України. Глава держави привітав їх із професійним святом, подякував за допомогу в боротьбі з російською агресією та відзначив державними нагородами.

Під час зустрічі Володимир Зеленський оглянув виставку наукових розробок та експериментальних проєктів молодих учених.

Президент нагородив понад 40 науковців державними відзнаками за значний внесок у розвиток науки та зміцнення обороноздатності України. Він наголосив на важливості того, що низка розробок уже ефективно працює на потреби держави.

Також акцентував на важливості для країни напрямів технологій, роботизованих систем, розмінування, медичної та психологічної допомоги, реабілітації ветеранів.

Школа супергероїв: у лікарнях Кривого Рогу, Львова, Рівного та Вінниці запрацювали чотири нові навчальні осередки

Державна установа «Школа супергероїв», що забезпечує право на освіту дітей у лікарнях, масштабується. Навесні на мапі України з’явилися чотири нові навчальні осередки — у Кривому Розі, Львові, Вінниці та Рівному. Школи супергероїв запрацювали в обласних та міських лікарнях, а навчанням уже вдалося охопити майже 200 маленьких пацієнтів цих лікарень.

У приміщеннях, де невдовзі розпочнуться заняття, тривають ремонтні роботи. Дизайнери створили візуалізації майбутніх комфортних класів, обладнаних зручними ергономічними меблями, гаджетами та бібліотеками. До створення нових освітніх просторів у Кривому Розі, Вінниці та Рівному долучилася Фундація Олени Зеленської: загалом за її підтримки у 2024 році планують відкрити шість таких осередків.

Ветерани та члени їхніх сімей мають можливість долучитися до освітньо-грантової програми «Траєкторія» та залучити 100 000 грн на розвиток власної справи

За інформацією Міністерства у справах ветеранів України, стартує національна освітньо-грантова програма «Траєкторія» для ветеранів, військових та другого з подружжя.

Мета програми — надати підприємцям-початківцям базові знання, практичні поради та фінансову підтримку для започаткування та розвитку власної справи.

За результатами навчання та представлених бізнес-проєктів 50 учасників отримають на конкурсній основі по 100 000 грн фінансової підтримки на започаткування або розвиток власної справи.

Дедлайн подання заявки — 16 червня 2024 року.

Як підліткам піклуватися про ментальне здоров’я: презентовано анімований комікс від «Ти як?» на Дія.Освіта

«Ден і Рора проти корпорації С.» — анімований комікс, створений для дітей та підлітків, який у форматі розваг і навчання розповідає про основи турботи про ментальне здоров’я.

Згідно з дослідженнями, діти віком 13—15 років найбільш вразливі до впливу війни в Україні, адже вони ще не мають достатньо навичок, щоб піклуватися про свій ментальний стан.

Під час перегляду коміксу глядачі дізнаються про нескладні вправи та розвинуть навички, які допоможуть турбуватися про власне ментальне здоров’я та краще розуміти свій стан.

Переглядайте освітній анімований комікс «Ден і Рора проти корпорації С.» за посиланням — https://osvita.
diia.gov.ua/courses/dan-and-rora-vs-stress-corporation.

Чудова можливість для вчителів і вчительок!

До 8 липня 2024 року триває прийом заявок на щорічну премію для вчителів Global Teacher Prize Ukraine 2024. Організатор премії, громадська спілка «Освіторія», шукає педагогів, які

зробили видатний внесок у професію, учнів і суспільство, чия професійна майстерність потребує гідного визнання.

Це премія для вчителів будь-якого віку та стажу. Найкращий вчитель отримає 1 000 000 грн для власного освітнього проєкту та вирушить у подорож на Світову премію Global Teacher Prize.

Також відзначать педагогів у кількох окремих номінаціях, як-от молодий учитель, учитель-новатор, вибір українців та інших.

Щоб взяти участь у премії або номінувати учасників, достатньо заповнити заявку на сайті: https://globalteacherprize.org.ua/apply-2024/.

9 000 українців отримали ваучер на навчання за кошти держави з початку року

Від початку 2024 року вже дев’ять тисяч українців отримали ваучер на навчання за державний кошт і зможуть здобути нову професію чи спеціальність або підвищити свій професійний рівень, щоб бути більш конкурентними на ринку праці. Держава профінансувала їх навчання майже на 70 млн грн. Про це повідомили у Міністерстві економіки України.

Серед найбільш популярних спеціальностей та професій, за якими навчаються за ваучерами цього року, є: медсестринство (видано 2388 ваучерів); дошкільна освіта (590); медицина (315); психологія (236); кухар (1051); водій (549); тракторист (386); кондитер (265).

Найбільше ваучерів отримали мешканці Дніпропетровської, Львівської, Одеської, Сумської та Полтавської областей.

Щоб отримати ваучер на навчання, необхідно обрати спеціальність, професію та місце навчання і подати заявку онлайн на вебсайті Державної служби зайнятості або звернутися до будь-якого центру зайнятості із заявою та документами (основні — паспорт, ІНН, трудова книжка, документи про освіту тощо).

У межах підготовки до нового 2024/2025 навчального року МОН закликає до низки важливих рекомендацій

Система освіти України продовжує функціонувати в умовах повномасштабної війни. росія й надалі завдає ударів по критичній інфраструктурі нашої країни, що призводить до обмежень у використанні енергоресурсів на всій території України. Це впливає на безпеку всіх учасників освітнього процесу і на заклади освіти.

Саме тому в межах підготовки до нового 2024/2025 навчального року МОН закликає до низки важливих рекомендацій для закладів вищої освіти, фахової передвищої освіти та професійної (професійно-технічної) освіти.

Коли розпочати 2024/2025 навчальний рік, планувати проведення заліково-екзаменаційної сесії, практичної підготовки, виконання курсових і кваліфікаційних робіт, як використовувати суботні дні та подовження канікул, про це та інше детальніше на сайті Міністерства освіти і науки України.

Також рекомендації для підготовки до нового навчального року незабаром отримають заклади загальної середньої освіти.

МОН дібрало проєкти на ремонт і будівництво укриттів у закладах загальної середньої освіти

Комісія Міністерства освіти і науки України розглянула проєкти на отримання державного фінансування для капітального ремонту або будівництва укриттів у закладах загальної середньої освіти.

Цього року громади подавали проєкти через платформу підзвітного управління DREAM.

З 18 до 26 квітня на платформу надійшло 108 проєктів на фінансування коштом субвенції. Обласні військові адміністрації погодили 64 проєкти з огляду на стратегічне бачення розвитку регіону й розуміння безпекової ситуації.

Комісія МОН відібрала проєкти, які отримають фінансування укриттів у закладах загальної середньої освіти. Це 50 проєктів на ремонт і будівництво укриттів в основному у восьми прифронтових і прикордонних областях. Загальна вартість цих проєктів — 2,19 млрд грн.

Додаткові матеріали щодо розроблення проєктно-кошторисної документації, облаштування та фінансування укриттів можна знайти на порталі «Моя Фортеця».

Більше — на сайті Міністерства освіти і науки України.

Заклади профтехосвіти взяли участь у проєкті «КоледжCheck»

Мета проєкту — розвіяти суспільні стереотипи, пов’язані із профтехнічною освітою, показати умови навчання та перспективи працевлаштування.

Проєкт організовує комунікаційне агентство pedan|buro за підтримки Міністерства освіти і науки України та Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

Прем’єру проєкту «КоледжCheck» заплановано на червень цього року. Випуски можна буде переглянути на ютуб-каналі «Педан може».

Команда вже побувала в низці міст, а саме в Сумах, Одесі, Івано-Франківську, Львові, Києві та на Рівненщині.

Детальніше про новину — на сайті МОН.

Визначено переможців Всеукраїнського фестивалю інновацій

17 травня 2024 року у КНУ імені Тараса Шевченка відбувся «Всеукраїнський фестиваль інновацій: сила прогресивних рішень». Мета заходу — підтримка молодіжних українських стартапів у напрямах ІТ, інжинірингу, агро, харчової промисловості, охорони здоров’я та військових технологій.

Фестиваль зібрав 70 команд-учасниць, які презентували інноваційні проєкти. До пітчингу було відібрано 30 найкращих команд. Журі оцінювало інноваційність ідеї, наявність мінімально життєздатного продукту, сформованість команди та розуміння бізнес-моделі.

Переможцями стали шість команд за такими напрямами:

1. ІТ innovations and engineering + MilTech:

Універсальна гнучка платформа бортового обчислювача наносупутників та БПЛА (1-ше місце);

iScreen (2-ге місце);

RadianceMed (3-тє місце).

2. Health:

Інсулін без черг (1-ше місце);

RadianceMed (2-ге місце).

3. Agro + Food:

Обприскувач ягідних культур (1-ше місце);

GreenDiesel (2-ге місце).

На фестивалі учасники змогли представити інтерактивні розробки, дізнатися про фінансування проєктів і досвід провідних компаній у сфері інновацій.

3793 заклади освіти зазнали бомбардувань та обстрілів, з них 365 повністю зруйновано

Станом на 19 травня 2024 року 3428 закладів освіти пошкоджено та 365 зруйновано повністю — про це повідомляють на ресурсі Міністерства освіти і науки України.

Сайт saveschools.in.ua документує та в реальному часі надає статистику зруйнованих українських закладів освіти.

До того ж на сайті можна переглянути картину руйнувань кожного регіону.

Прес-служба Апарату Верховної Ради України.

Фото rada.gov.ua.