29 жовтня 2024 року на пленарному засіданні Верховної Ради України розглянуто проєкти законів про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо особливостей складання кваліфікаційного іспиту (реєстр. №№ 11425, 11425-1, 11425-д). За результатами розгляду законопроєкт за реєстр. № 11425-д прийнято за основу, у зв'язку з чим законопроєкти за реєстр. №№ 11425, 11425-1 відхилено.

Законопроєкт за реєстр. № 11425-д розроблений Комітетом з питань правової політики для забезпечення складання кандидатами на посаду судді кваліфікаційного іспиту та, як наслідок, зміцнення довіри суспільства до конкурсних процедур, зокрема і судової влади та інститутів правосуддя загалом, а також посилення авторитету судів в державі.

Проєктом закону пропонується внести зміни до статей 74, 82 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» про те, що кваліфікаційний іспит проводиться шляхом складання анонімних тестувань та практичних завдань. Анонімне тестування проводиться щодо когнітивних здібностей, історії української державності, загальних знань у сфері права та однієї або кількох спеціалізацій суду на вибір: адміністративної, господарської та загальної (цивільної і кримінальної). Практичні завдання проводяться щодо обраної кандидатом спеціалізації суду. Форма та зміст тестувань, практичних завдань, а також порядок їх проведення затверджуються Вищою кваліфікаційною комісією суддів України.

Кандидат на посаду судді вважається таким, що склав кваліфікаційний іспит з обраної спеціалізації суду, якщо він: 1) набрав не менше 75 відсотків максимально можливого бала за тестування щодо історії української державності, загальних знань у сфері права та відповідної спеціалізації суду; 2) набрав не менше 75 відсотків максимально можливого бала за практичне завдання щодо відповідної спеціалізації суду; 3) успішно пройшов тестування щодо когнітивних здібностей. Успішним проходженням вважається набрання кандидатом середньо допустимого бала тестування щодо когнітивних здібностей, встановленого Вищою кваліфікаційною комісією суддів України. Вища кваліфікаційна комісія суддів України встановлює прохідний бал кваліфікаційного іспиту, який не може бути нижчим за 75 відсотків максимально можливого бала за відповідне тестування (крім тестування щодо когнітивних здібностей) та практичне завдання кваліфікаційного іспиту. Під час добору на посаду судді прохідний бал для кандидатів встановлюється з урахуванням кількості посад, щодо яких оголошено добір.

На переконання членів Комітету з питань правової політики ухвалення законопроєкту та реалізація його норм забезпечить складання кандидатами на посаду судді кваліфікаційного іспиту, сприятиме зміцненню довіри суспільства до судової влади та інститутів правосуддя, а також посиленню авторитету органів суддівського врядування.

Пресслужба Апарату Верховної Ради України