Участь у круглому столі взяли понад 90 учасників: народні депутати України, представники Уряду, центральних органів виконавчої влади, голови обласних військових адміністрацій, місцевого самоврядування, представники бізнесу та експертного середовища.
Учасники заходу обговорили проміжні результати реформи індустріальних парків (ІП) в Україні, її показники за три роки активного розвитку індустріальних парків, обмінялися досвідом з тими громадами різних регіонів України, де успішно впроваджено індустріальні парки, незважаючи на війну. Також обговорили законодавчі зміни щодо діяльності та розвитку індустріальних парків, представлені у новому законопроєкті.
Голова Комітету Дмитро Наталуха зазначив, що індустріальні парки — один з ключових інструментів для швидкого промислового розвитку країни, який держава надала громадам для створення робочих місць на нових підприємствах.
«Три роки тому ми запровадили стимули для учасників індустріальних парків: безмитне ввезення обладнання, можливість звільнення від податку на прибуток та отримання пільг по місцевих податках, бюджетне фінансування підведення інфраструктури та мереж. Це дало поштовх активному розвитку індустріальних парків, створенню десятків промислових майданчиків для виробництва, що сприяє розвитку регіонів.
Станом на сьогодні структурні інвестиції в індустріальні парки України перевищили 30 млрд грн. Ефективність парків оцінили й наші партнери. Індустріальні парки отримують фінансування від авторитетних міжнародних донорів, зокрема від ЄБРР.
«Для мене особисто гордістю є те, що саме ІП став першим об’єктом, інвестиції в який були застраховані Багатостороннім агентством з гарантування інвестицій (MIGA) від воєнних ризиків.
Ми сподіваємося, що ІП зростатимуть і далі, тому увага нашого Комітету постійно прикута до розвитку та функціонування індустріальних парків».
Заступник голови Комітету Дмитро Кисилевський представив законопроєкт про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення функціонування індустріальних парків (реєстр. № 12117), який спрямований на вдосконалення функціонування індустріальних парків в Україні.
«Комітетом проведено 16 виїзних нарад у регіонах, сотні годин робочих груп і обговорень, ми об’їздили всю країну. Запропоновані зміни напрацьовані спільно з індустріальними парками та керівниками громад, які на практиці використовують цей інструмент для конкуренції за промислові інвестиції.
Головні очікування підприємців від держави щодо розвитку індустріальних парків: стабільні правила гри, співфінансування будівництва інженерної інфраструктури, доступ до довгих і дешевих коштів та сприяння вирішенню проблеми дефіциту робочої сили», — зазначив він.
Основні положення законопроєкту включають:
- чітке розмежування функцій суб’єктів індустріального парку: визначення ролей ініціатора, керуючої компанії та учасників парку;
- можливість для ініціатора бути керуючою компанією: дозволяється поєднання цих функцій в одній юридичній особі;
- розширення видів діяльності учасників: додаються нові напрями, зокрема власна генерація електроенергії;
- впровадження поняття «еко-індустріального парку»: запроваджуються стандарти екологічної відповідальності;
- дозвіл на розміщення допоміжної інфраструктури: навчальні центри, заклади громадського харчування та інші об’єкти;
- врегулювання процедур зміни площі парку та передачі права власності на землю: спрощення процесів для ефективного управління;
- розширення переліку країн з обмеженнями на інвестиції: додано Білорусь та Іран до списку поряд з росією;
- удосконалення процедури вибору керуючої компанії: запровадження прозорих та конкурентних механізмів;
- надання керуючим компаніям доступу до державних програм фінансування: зокрема, можливість участі в програмі «5-7-9».
Усі ці зміни спрямовані на підвищення ефективності та привабливості індустріальних парків для інвесторів та розвитку промисловості в Україні», — додав Дмитро Кисилевський.
Круглий стіл відбувся за підтримки Програми USAID «РАДА: наступне покоління» у межах Плану роботи проєкту «Модельний комітет» Програми USAID «РАДА: наступне покоління» з Комітетом з питань економічного розвитку.
Пресслужба Апарату Верховної Ради України.