— Київ визначився з вектором інтеграції, хотілося б почути вашу думку з цього питання.
— Європа привабливіша за Росію з багатьох причин. Європейський ринок вдесятеро більше, ніж російський, у Європі — кращі технології, бізнес, організація виробництва. А найголовніше, без чого не може розбудовуватися сьогодні економіка будь-якої держави, —  це демократичні цінності, якими керуються нинішні європейські політики.
Якщо Україна і зможе сформувати таку систему політичних відносин, де немає корупції, а суди незалежні і є потужною гілкою влади — то це європейська, а не російська традиція.
— А як ви ставитеся до того, що в Москві проблему стратегічного вибору України розглядають лише в логіці «або-або»: або Європейський Союз, або вступ до Митного союзу.
— Бо така логіка випливає з політичної доцільності. У Москві Європу розглядають як політичний центр, що несе загрози Кремлю — політичні, економічні й військові.
Радикальні еліти в Росії розглядають цю проблему більше в політичній та ідеологічній площині. У Росії достатньо людей при владі, які мріють про те, що вони домінуватимуть на пострадянському просторі, створюватимуть зони російських інтересів, використовуючи території суверенних держав.
А проблему геополітичного вибору необхідно розглядати з точки зору економічних інтересів. Оптимальний варіант, наприклад, для України — торгувати та співробітничати і з Європою, і з Росією. Адже росіянам потрібні український цукор, труби та авіаційні мотори. А для України Росія є традиційним ринком для багатьох товарів.
— В Україні дедалі більшає простих людей, які вважають Росію ненадійним, непередбачуваним партнером.
— Якби розв’язання проблеми було у моєму віданні, то я реалізував би економічну політику зон вільної торгівлі між Україною та Росією без жодних вилучень, винятків. Треба співробітничати, працювати, домовлятися. А в Росії торгівлею із близьким зарубіжжям керує головний ветеринарний лікар Геннадій Оніщенко. Мова ультиматумів з галузі «холодної війни», такий діалог — непродуктивний і неефективний. Необхідно зняти всі бар’єри для пересування через державні кордони товарів, грошей і послуг. Адже від вигаданої митної проблеми страждають насамперед російські споживачі.
 
Москва.
Фото з сайту yeltsincenter.ru.
 
Довідка «Голосу України» 
Володимир Олександрович Рижков — російський політик-опозиціонер, у 1993—2007 рр. — депутат Державної Думи, голова республіканської партії Росії, професор вищої школи економіки.