Микола Бендюк (на знімку) із села Оженин Острозького району колекціонує «Кобзарі» Т. Шевченка. Їх у нього понад двісті.

— Моя колекція почалася з «Кобзаря» 1907 року, який я придбав в антикварному магазині в Києві, — розповідає історик, краєзнавець, художник-реставратор, науковий працівник Острозького історико-культурного заповідника Микола Миколайович Бендюк. — Через кілька місяців до рук потрапив ще один «Кобзар» дореволюційного видання...

Із двохсот «Кобзарів» колекції М. Бендюка — сто п’ять рідкісних екземплярів, які він поділяє на три категорії: дореволюційні (їх більше тридцяти), видані до Другої світової війни та в післявоєнний час.

— Найстаріший у моїй колекції — «Кобзар» 1886 року з ілюстраціями українського художника Опанаса Сластіона, який я придбав двадцять два роки тому, — розповідає Микола Бендюк. — А ось «Кобзаря» 1946 року немає навіть у фондах Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. Бібліотека звернулася до мене. Я надав усі дані щодо «Кобзаря», який побачив світ у німецькому Регенсбурзі, бо книгозбірня готує до друку каталог усіх виданих «Кобзарів». Тож і мій ексклюзивний «Кобзар» буде до нього включений.

— А де ви придбали цей раритет? — цікавлюсь.

— До мене він потрапив випадково: купив недорого в «Букіністі» у Києві. А в Україну його, напевно, привіз хтось із тих, хто мав відношення до табору для військовопереміщених осіб на території американської зони, де у 1946-му видали, я так думаю, у похідній друкарні десять таких книжок, не більше. До наших днів зберігся лише один примірник, — розповідає колекціонер і ділиться своїми планами: — Хочу й далі збирати рідкісні видання «Кобзаря». Мрію поповнити колекцію кременецьким виданням 1939 року. Це зовсім маленький неілюстрований непоказний «Кобзарик». Він є лише у Національній бібліотеці України імені В. І. Вернадського, в Кременці в музеї та ще в одного колекціонера.

«Кобзарі» Миколи Бендюка експонувалися у виставкових залах Києва, Львова, Рівного та Острога. До 200-річчя Т. Шевченка заплановано організувати масштабну виставку «Кобзарів» разом із живописними портретами поета в Національному університеті «Острозька академія».

 

Рівне.

Фото з альбому колекціонера.