Алла АНТІПОВА.
 
Уявіть собі таку картину. Ви приходите в гості, і вам відчиняє двері господар, на шиї якого висить величезний пітон...
 
Рік Змії для Олі та Гени знаменний. У рік Змії 12 років тому вони одружилися й за цей час, що його прожили разом, виростили не одне покоління повзучих. Ні, вони не утримують зміїний розплідник. Ці холоднокровні тварини живуть у квартирі, немов кішки. У них і звички такі. Скажімо, можуть згорнутися клубочком під боком одного з подружжя й мирно дрімати, насолоджуючись теплом людського тіла та комфортом м’якого дивана.
А ще вони люблять повзати по квартирі, особливо їм подобається місце біля опалювальної батареї. Колекція таких «кішок» молодої родини Бершак нараховує сьогодні вісім дорослих особин чотирьох видів. Усі парні, а це значить, що у них з’являється потомство. Нещодавно, приміром, з яйця вилупилася червона королівська молочна змійка. Вона така зворушлива, дуже схожа на іграшку. Кличок своїм вихованцям подружжя не давало. За своєю природою змії глухі, змусити їх реагувати, скажімо, на якесь слово, — марна справа. Зате вони гостро відчувають будь-яку вібрацію, тому тільки-но зайдеш до кімнати, де вони живуть, і будеш почутий. Місця для них багато не треба. Цілком вистачає «квартири» розміром 50 х 50. Вдень вони сплять у будиночку, який зроблений з перевернутих пластмасових квіткових горщиків, а вночі «виходять на полювання». Там само, у тераріумі. До речі, змії не треба розправлятися на весь зріст, і вона, з’ясовується, боїться висоти.
Взагалі про своїх вихованців Геннадій може розповідати годинами. І при цьому його обличчя аж світиться. Колекція тварин, яка живе в родині, нараховує близько 30 різних видів. Це не тільки змії, а й варани, ігуани, блефари, бородаті агами, синьоязикий сцинк, шипохвіст і геккони. А ще пташки, рибки та... таргани. Усе це господарство розмістилося у двох приміщеннях трикімнатної квартири. Собі подружжя залишило спальню й кухню, але якщо не встежать за прогулянкою когось із вихованців, то ті можуть зробити візит і сюди. Варан, (на знімку вгорі) наприклад, якщо голодний, може полювати за Олиними ногами. Кусає, звичайно, не сильно, немовби натякає на те, що  настав час його годувати, але Оля в такі моменти все-таки намагається триматися від нього подалі. Цей капський варан ще молодий, його зріст становить 85 см і ще майже на стільки само він повинен підрости в міру дорослішання. Варани схильні до ожиріння, тому його годують один раз на тиждень. А коли тепло, виводять погуляти на вулицю. Щоправда, на повідку: шлейки під лапки — і вперед. От забава для дітвори! Бігає він так швидко, що тільки встигай. І звички в нього котячі — то лащиться, то залізе під диван, виставить морду й своїм виглядом дає зрозуміти, щоб його не чіпали.
За словами Гени, і змії, і інші домашні вихованці потребують мінімум уваги й навіть раді, коли їм не набридають. Людину сприймають як джерело тепла й корму. Тому з ними легко «дружити»: погодував, взяв на руки й погладжуй, дивлячись у цей час телевізор. Чим не кішка? Комусь, либонь, це здасться незвичайним. Тільки уявімо собі сидячих у кріслі Гену й Олю, на шиї яких висить по одному товстому королівському пітончику, а на колінах згорнувся клубочком яскраво-зелений мексиканський полоз (на знімку).
— Ви не бачили анаконду, — відповідає на жарт Гена. — От це страшно. У нас є знайомі, які тримають таку змію в акваріумі. Вона метрів зо три зросту, і коли відкриває пащу, у ній може поміститися голова людини. А наші змійки — вони гарні, ласкаві, не агресивні. Подивіться, який красень пітон (на знімку)!
Пітон справді гарний, але взяти його в руки страшнувато, а тим більше, повісити собі на шию. Але він, виявляється, теплий і зовсім не огидний. Напевно, до них можна звикнути й полюбити, як кішок. Як розповідає Оля, у рептилій дуже гарний період навесні, під час спарювання. Тоді вони зворушливо доглядають один за одним, граються і, перевиваючись, утворюють живий клубок, що постійно пересувається. На цю картину можна дивитися й дивитися, вона просто заворожує.
До речі, існує таке повір’я: коли змії линяють, їхню шкурку треба висушити та покласти до гаманця, щоб у ньому було багато грошей. А гроші молодій родині потрібні. У рік Змії вони вирішили придбати зелених пітонів, а для цього знадобиться доволі пристойна сума: одна особина коштує 300—400 доларів. Геннадій давно мріяв про таку парочку й от вирішив назбирати грошей і поповнити свою колекцію, хоча 2013-й буде роком чорної кам’яної змії. Але оскільки такий вид рептилії у подружжя вже був, вони вирішили придбати щось нове. А ще Гена мріє купити ядозуба — чорну в рудих плямах ящірку. Її вартість сягає 1 тис. доларів і вище, але ціна для колекціонера не є великою перешкодою, якщо він задумав поповнити колекцію. Так, захоплення вимагає чималих затрат, підтверджує Гена, але водночас приносить таку насолоду, що на затрати вже не зважаєш.
Яким буде рік Змії?
— Оскільки це тварина спокійна та урівноважена, то рік, найімовірніше, таким і буде. Словом, обійдеться без потрясінь. У 2013-му ми очікуємо поповнення у своїх зміїних пар, тож наступний рік буде наповнений любов’ю та благополуччям. Усе буде гаразд.
Фото автора.