Комітет Верховної Ради з питань науки та освіти розглянув низку законопроектів про внесення змін до закону про держбюджет-2015, Податкового та Бюджетного кодексів, які парламент планує відкоригувати наступного пленарного тижня.
Суть першої проблеми: із Бюджетного кодексу та додатків до держбюджету-2015 «випало» фінансування спецшкіл, в яких навчаються обдаровані діти з усієї України. Зокрема, Український фізико-математичний ліцей, інженерна гімназія-інтернат, Вище училище культури, Республіканська художня школа та інші. Комітет рекомендував парламенту ухвалити зміни до статті 87 Бюджетного кодексу щодо фінансування таких спеціалізованих навчальних закладів.
Ще один «сюрприз» — обкладання з нинішнього року податком на землю національних заповідників, парків та інших нерукотворних див природи, якими має опікуватися держава. За словами голови комітету Лілії Гриневич («Народний фронт»), столичний Ботанічний сад імені Гришка має сплатити за рік 42 мільйони гривень земельного податку, тоді як загальний бюджет фінансування знаменитого ботсаду — 20 мільйонів гривень. Депутати пропонують повернути дію попередньої редакції Податкового кодексу, за якою державні природні парки та заповідники було звільнено від сплати податку на землю. Адже вони не в змозі його сплатити. «У цьогорічному бюджеті записано нереальні норми — розширення оподаткування з тих закладів і установ, які держава навпаки має захищати», — зауважив заступник голови комітету Іван Кириленко («Батьківщина»). Водночас перший заступник голови комітету Олександр Співаковський (БПП) застеріг, що від сплати земельного податку треба звільнити лише державні установи, які не отримують прибутків з тієї земельної ділянки, на якій розташовані. Адже, скажімо, в Українській академії аграрних наук минулорічною перевіркою було встановлено факти використання земель для господарської діяльності та отримання прибутку. Депутати також підтримали думку, що від сплати земельного податку треба звільнити лише ті парки, заповідники та інші структури, які перебувають у державній або комунальній власності.
На розгляд парламенту внесено два законопроекти на цю тему, які є не так альтернативними, як доповнюють одне одного. Комітет рекомендував парламенту прийняти в першому читанні та в цілому законопроект №1850-1 про внесення змін до Податкового кодексу України щодо відновлення норм, які звільняють від сплати земельного податку (автори Л. Гриневич та М. Фролов).