За східною астрологією 2012 рік — рік Чорного водяного Дракона. На відміну від інших тварин східного календарного циклу, дракони вважаються тваринами міфічними. Однак не варто забувати, що драконами часто називають і деяких земноводних та ящірок.
Наприклад, належачи до класу земноводних або амфібій, тритони в еволюційному ряду відповідають проміжній ланці між рибами та плазунами. Амфібії першими із хребетних вийшли з водного середовища на сушу. З’явилися вони не менш як 300 млн. років тому. Саме тоді наша планета безроздільно належала втраченим нині драконам — динозаврам!
Зовнішній вигляд сучасного тритона нагадує дракона в мініатюрі — що вдієш, адже, щоб вижити, потрібно було зменшитися в розмірах!
Але все-таки наш кримський тритон — тритон Кареліна (Trіturus karelіnіі) — вважається найбільшим серед побратимів по роду! Який вигляд він має? Шкіра його — грубозерниста або шорстка на дотик, забарвлення — від коричневого до сірого, боки — у дрібні білі цятки. Черевце й горло — жовті або жовтогарячі. У шлюбний період у самців розвивається спинний гребінь.
Але це ще не все! Хто в дитинстві не чув казку про Змія Горинича, що запросто відрощував відрубані голови. Ставши дорослими, ми перестаємо вірити в дива. А дарма! В основі кожної легенди, як учить досвід першовідкривача легендарної Трої Генріха Шлімана, лежить забутий або колись загублений факт. Такі тварини в природі існують. Вони, звичайно, не дихають вогнем, але за здатністю відновлювати втрачені частини тіла не мають собі рівних серед наземних хребетних. Вочевидь, з тих найдавніших часів, коли життя було суворіше, а ворогів було більше, у тритонів розвинулася здатність до регенерації. Втрачені органи поступово відростають знову, причому відновлюються всі кістки, регенеруються частини ока. Встановлено, що тритони можуть «реінкарнувати» легені й навіть спинний мозок. Живучість їх вражає. Відомі випадки, коли із двох розрізаних навпіл личинок одержували гібридів, що зрослися із двох різних половинок. Місця їхнього перебування в Криму — чисті лісові струмки та річки з кам’янистим дном, а озера і ставки — з мулистим. Однак прісна вода — лише тимчасове «житло» для тритона. Тут вони проводять навесні й улітку від двох тижнів до трьох місяців, потім живуть у затінку лісів, чагарників та парків, уникаючи сонячних променів. Тритон Кареліна — це живий індикатор чистоти води й довкілля!
Андрій ПАРШИНЦЕВ, старший науковий співробітник Кримського природного заповідника.
Фото з сайта www.caudata.org.