Учора у Брюсселі відкрився дводенний саміт країн — членів Євросоюзу, на якому вирішуватимуть передусім долю спільної валюти — євро. Водночас подолати кризу в єврозоні неможливо, не здійснивши більш фундаментальних реформ в самому ЄС. Лідери країн — членів Євросоюзу погоджуються, що без глибшої інтеграції спільнота приречена на розпад. Але як саме зближувати політичні та економічні системи західних країн, — тут у кожного свій рецепт.
Одними з найбільш обговорюваних сьогодні у Брюсселі стануть пропозиції порятунку євро від канцлера Німеччини Ангели Меркель та Президента Франції Ніколя Саркозі. Аби їх узгодити, напередодні саміту вони провели окрему зустріч у Парижі. Їхній план можна назвати кардинальним, адже він передбачає зміни навіть у засадничих документах ЄС. Його суть — жорсткий контроль за виконанням «золотих правил» єврозони: дефіцит країни — члена ЄС — не може перевищувати 3 процентів ВВП, а держборгу — 60% ВВП. Порушення має каратися значними штрафними санкціями.
Утім президент Європейської Ради Герман ван Ромпей вважає, що такі правила можна запровадити, не вносячи змін до Договору ЄС. Він нагадав, що зміни до основного документа спільноти необхідно ратифікувати у парламентах або шляхом національних референдумів, що призведе до затягування процесу реформ, передає BBC.
Тим часом, не чекаючи на можливі парламентські дебати, деякі країни вже заявили про свої застереження до пропонованих реформ. Велика Британія, що не є частиною єврозони, вже оголосила, що не підпише нічого, що може зашкодити її інтересам. Отже, на учасників саміту в Брюсселі чекають важкі перемовини. Хоча європейці й розуміють, що виграють, лише об’єднавшись. Так, «Голос України» вже повідомляв про доповідь у Берліні міністра закордонних справ Польщі Радослава Сікорського, який переконував, що без глибшої інтеграції «Євросоюзові загрожує розпад».
Поки європейці домовляються, економічна ситуація, яку вже два роки поспіль не можна назвати позитивною, ще більше погіршилася. Єврозоні загрожує безпрецедентне зниження кредитного рейтингу країн-членів. Міжнародна агенція Standard & Poor’s оприлюднила негативний прогноз для всіх 17-ти країн єврозони. «Я розглядаю рішення Standard & Poor’s щодо негативного прогнозу для всіх країн єврозони як заклик до лідерів цих країн якнайшвидше стати на шлях реформ, щоб краще керувати єврозоною та зробити її сильнішою перед лицем кризи. Отже, напередодні саміту Standard & Poor’s кидає нам виклик, і ми маємо його прийняти», — підсумував прем’єр-міністр Франції Франсуа Фійон.
За інформацією зарубіжних інформагентств та наших власних кореспондентів.