Державна Дума ухвалила закон «Про поліцію», що його ініціював президент РФ Дмитро Медведєв. З першого березня цього року змінять таблички на офісах стражів порядку й російським поліцейським відповідно до нових правил буде заборонено «катувати, чинити насилля, жорстоко поводитися з громадянами» своєї країни.
Головне достоїнство закону полягає в тому, що поліція служить державі, а не політичним партіям. Іншими словами — поліція деполітизована структура. І жодні правлячі партії, державні релігії та громадські організації не мають права вказувати поліцейським начальникам, як наводити порядок у країні.
Закон «Про поліцію» за обсягом — великий і містить 56 статей. Цікаво, що він скасував дію 42 законів, які в минулому декларували правила діяльності російської міліції. У російській міліції служило близько мільйона осіб, не рахуючи особового складу внутрішніх військ, які в Росії організаційно об’єднані у бригади й оснащені військовою технікою та важкими озброєннями.
Громадяни, які служитимуть у поліції, одержать багато привілеїв, пільг — від високої заробітної плати і службових квартир до безплатних стоматологічних послуг. Більше того, поліцейський, відповідно до закону, може працювати тільки 40 годин на тиждень. А якщо начальство вирішить, що потрібно працювати більше, то за «понаднормові» треба буде платити гроші.
Природно, що для того, щоб новий закон «запрацював», російській владі треба піти на безпрецедентні заходи й витрати. По-перше, з органів міліції буде звільнено 200 тисяч осіб. І якщо про їхню долю не подбає держава, то колишні (ненайкращі) силовики стануть чинником політичної нестабільності в країні або поповнять лави тих, хто перебуває по інший бік барикад законності та правопорядку.
Тим, хто залишиться служити у поліції, висунуть жорсткі вимоги. Поліцейські будуть зобов’язані багато знати й уміти. У тому числі — надавати первинну медичну допомогу. Поліцейському забороняється критикувати державні органи й своє начальство. Водночас закон «Про поліцію» дозволяє створювати в органах правопорядку профспілкові організації.
Цікаво, що поліцейський особливо трепетно повинен ставитися до розв’язання проблем міжнаціональних відносин, виявляти терпимість до звичаїв і традицій народів РФ, ураховувати культурні особливості етнічних груп, а також релігійних конфесій. Передбачається, що діяльність поліції буде абсолютно прозорою, а громадяни зможуть безперешкодно одержувати в поліції інформацію.
 
Москва.