
94 роки минуло відтоді, як 4 червня 1916 року розпочалась одна з найбільших стратегічних операцій російської армії у Першій світовій війні — Брусиловський прорив. Учасники клубів військово-історичної реконструкції вирішили нагадати волинянам напружену атмосферу тих буремних днів.
Подивитися на відтворення Брусиловського прориву на берег Стиру зібралося багато мешканців Луцька. Спочатку бій дещо затримувався. Виникли проблеми із запуском аеростату «Ілля Муромец». Нарешті надута гарячим повітрям куля відірвалася від землі, і кошик із російськими розвідниками піднявся над полем. Залунали перші гвинтівочні постріли. Потім у дію пішла артилерія, кулемети. Піротехніки вміло імітували вибухи снарядів. Одна з вибухових хвиль навіть засипала мокрою землею мого надто сміливого колегу-журналіста. Потім у бій пішли російські підрозділи. Вони закріпилися на лівому березі Стиру. Несподіваною контратакою німці мало не скинули їх знову у річку. Але в найкритичніший момент на виручку підійшли кубанські козаки. Ситуацію було виправлено, але дорогою ціною. Крізь пороховий дим виднілися тіла, які встелили луг. Потім почалися переговори про тимчасове припинення вогню. Користуючись затишшям, воюючі сторони евакуювали з поля бою поранених, виносили вбитих. На цьому завершилася батальна сцена. Переможених і переможців немає. «Вороги» потисли один одному руки, закурили цигарки. Це хоч і грізна, з пересторогою, але все ж таки гра.

Скориставшись паузою, я взяв кілька інтерв’ю в організаторів цього незвичайного дійства.
Володимир Савельєв, Київ:
— Фестиваль «Відлуння великої війни 1914—1918 років на Волині» було започатковано в 2006 році у Луцьку в знак нашої поваги і пам’яті до тих жертв, які зазнав український народ та народи Європи в роки Першої світової війни. Він присвячений наступу Південно-Східного фронту, відомому як Брусиловський (Луцький) прорив. Проводимо його тут уже втретє: в 2006, 2008 роках і сьогодні. У перспективі хочемо зробити його щорічним і найбільш значимим фестивалем Першої світової війни принаймні в Східній Європі. Хотіли б долучити до участі у ньому військово-історичні клуби Чехії, Польщі та інших країн. Чехи, між іншим, брали участь у першому фестивалі.
Владислав Таранець, керівник клубу «Червона зірка» (Київ):
— Одне із завдань фестивалю: нагадати українцям, що вони зазнали у тій війні величезних втрат: 2,5 мільйона їх воювали у російській армії, 900 тисяч — в австро-угорській. Цього ми не повинні забувати. Щиро дякуємо місцевій владі за підтримку.
Ігор Пасюк, краєзнавець, укладач книги «Брусиловський прорив на Волині» (Луцьк):
— Ми готуємося до відзначення сторіччя від початку Першої світової війни. До цієї дати плануємо провести кілька наукових і краєзнавчих конференцій, зібрати якомога більше матеріалу, який зберігають діти та внуки учасників тієї війни. Потрібно не запізнитись, бо кожного дня ми втрачаємо цінні факти тієї епохи.
Волинська область.
Фото автора.