Несумісні посадки. Баклажан — інші пасльонові культури. Вишня — малина. Горох — гладіолуси, картопля, цибуля, часник. Суниця — капуста. Капуста — суниця, томати, квасоля. Цибуля, часник — горох, квасоля. Морква — кріп, петрушка, селера й інші зонтичні рослини. Огірок — картопля, кабачки, ароматичні трави. Перець — буряк. Соняшник — картопля. Буряк — квасоля, шпинат. Томати — інші пасльонові культури (у тому числі і картопля), капуста. Гарбуз — картопля. Квасоля — гладіолуси, цибуля, часник, буряк.

Жодна рослина не переносить сусідства фенхеля та ісопа, тому їх треба саджати в окремому куточку саду. Не саджайте обліпиху поблизу малини, чорної смородини та суниці — у них корені живляться в одному шарі ґрунту, не розміщуйте пасльонові культури серед обліпихи. Кісточкові культури (груша, яблуня) витіснять кісточкові (абрикос, аличу, вишню, сливу). Не можна залишати на ділянці звичайну черемшину (через шкідники), глід (через яблуневі шкідники), сосну (це місце зимівлі багатьох шкідників, зокрема морквяної листоблошки, а також спор грибка стовпчастої іржі). Збирайте з ділянки жостір і скошуйте осоку — це розсадники бокальчастої іржі.

Якщо овочеві грядки у вас невеличкі, то треба робити сівозміну на одній грядці, заселяючи її як велику комунальну квартиру, піклуючись лише про те, щоб сусіди не ворогували, а, навпаки, ставилися одне до одного приязно. Наприклад, саджаємо буряк, ущільнивши його раннім редисом, висадженим у міжряддях буряка ще до його посадки. Коли буряк підросте і йому буде потрібно багато місця, редис уже приберуть і він не заважатиме бурякові. Буряком засаджуємо 1—2 м грядки, а далі — розсада селери, всього один рядок упоперек грядки. Далі можна розмістити кілька рослин будь-якої капусти, ущільнивши посадки рано висадженим шпинатом, потім посіємо моркву за схемою 5х5 кв. м (усього на 1 кв. м), за нею на одному кв. м висадимо цибулю-сіянку, далі можна поселити салат, а за ним петрушку. Коли місце з-під салату звільниться — посадимо пізній редис. На наступний рік усі культури посадимо вперед, і буряк опиниться в кінці грядки.

Можна дати й інші рекомендації зі спільних посадок, наприклад, саджаємо кукурудзу в один ряд по центру грядки, по обидва боки від неї — квасолю, а по краях — моркву. Або чергуємо ряди кукурудзи з рядками ґрунтових огірків. Напрям грядок, як завжди, північ — південь. Не бійтеся, що огірки або квасоля заглушать кукурудзу — вона від цього не постраждає до того ж захистить квасолю й огірки від вітру.

Рядком бобів можна розділити посадки суниці, від такого сусідства смак ягід поліпшується, а посадка однієї рослини шпинату серед чотирьох салатних рослин поліпшує його смак. Красоля і чорнобривці є друзями овочів, вони дезорієнтують своїм запахом комах, що облітають їх стороною, бо не знаходять серед них собі поживи.

Посійте у центрі грядки ранню моркву. Коли настане час, висадіть по обидва боки від неї розсаду капусти, чергуючи її з чорнобривцями, а по краях грядки посадіть кропиву. Або висадіть у центрі грядки ряд капусти. По обидва боки від неї — буряк, а обабіч грядки посадіть красолю. Або по краях грядки посадіть селеру, а в центрі — ряд чорнобривців, обабіч — цвітну капусту.

Можна двічі використовувати грядку: якомога раніше висівайте шпинат у центрі грядки, а по боках — ранню ріпу чи редис. Коли заберете шпинат, сійте на його місці зимову редьку, а після збирання ріпи або редису — пізню моркву.

Але от чого не раджу, так це саджати боби разом з картоплею. Той, хто це робив, звичайно, помітив, що при такому сусідстві бадилля в картоплі виростає по пояс, а бульба — з куряче яйце. Це і зрозуміло: обидві культури належать до групи калієлюбів, а оскільки боби розвиваються швидше, те вони увесь калій у картоплі відбирають. Крім того, надземна частина бобів затінює картоплю, і та тягнеться до світла, а тому сильно витягається, але це їй мало допомагає, тому що боби й тут її переганяють. Картопля, як добре відомо, дає відмінні бульби, тільки якщо росте на полі, освітлюваному сонцем цілий день.

Вважається, що боби вносять у ґрунт азот. Це так. Вони вносять велику кількість азоту, а надлишок азоту спричинює в картоплі паршу.

Боби добре висаджувати навколо картопляного поля, щоб в такий спосіб позбутися кротів. Але обов’язково варто посадити їх по замкнутому контуру, крім того, потрібні чорні боби. Ймовірно, коренева система бобів виділяє мікотоксини, що викликають у кротів бажання негайно залишити замкнутий посадками бобів простір. Це широко відомий в Естонії народний засіб для вигнання кротів. Головне, чорні боби повинні бути висаджені по замкнутому контуру на відстані приблизно 15 см рослина від рослини.

Інформація із сайта www.sadovod.spb.ru

Мал. Олексія КУСТОВСЬКОГО.