У Верховнiй Радi України вiдбулася зустрiч Голови Парламенту Руслана Стефанчука та народних депутатів — голів профiльних парламентських комiтетiв з делегацiєю європейської полiтичної партiї «Альянс лiбералiв i демократiв за Європу» (ALDE). Основною темою обговорення стали пiдтримка України в умовах триваючої вiйни, європейська iнтеграцiя та посилення санкцiй проти росiї.

Під час вступного слова Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук подякував європейським партнерам за солідарність, політичну підтримку на міжнародному рівні. Він також наголосив на важливості тісної співпраці з партією ALDE, яка є давнім союзником українського Парламенту у просуванні європейського порядку денного.

«Те, що сьогодні Україна отримує таку підтримку, — це заслуга саме ваших громадян, представниками яких ви є. І я впевнений: цей візит стане ще одним кроком до нашої спільної перемоги», — зазначив Руслан Стефанчук.

Пiд час зустрiчi сторони обговорили широке коло питань: вiйськову допомогу, економiчну стiйкiсть України, вiдновлення iнфраструктури, розширення режиму вiльної торгiвлi з ЄС та перспективу членства в Євросоюзi. Також йшлося про посилення мiжпарламентської взаємодiї та спiльне бачення безпечної Європи, де мир можливий лише завдяки силi й рiшучостi.

Голова Комітету з питань бюджету Роксолана Підласа наголосила на важливості посилення внутрішньої співпраці між національними партіями країн Європи задля подальшої підтримки України. Вона підкреслила роль Європейського Союзу як найбільшого донора прямої бюджетної допомоги Україні, а також подякувала парламентарям за їхню незмінну підтримку, яка рятує життя та допомагає зберігати функціонування українських інституцій в умовах війни.

«Перед тим, як обговорювати можливі мирні ініціативи, необхідно пам’ятати, що Україна залишається під щоденними атаками. Ми дякуємо вам за підтримку, яка рятує життя українців, але водночас просимо — розкажіть правду про жахіття війни, яку розв’язала росія проти України у своїх країнах. Київ майже щоночі атакують дронами. Це — не спокій. Це — реальність нашої боротьби», — наголосила Роксолана Підласа.

Заступник голови Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Єгор Чернєв наголосив на необхідності продовження підтримки України, зокрема з боку європейських партнерів, попри складну геополітичну ситуацію та виклики у відносинах зі США. Він підкреслив, що Україна суттєво збільшила військове виробництво — в 35 разів у порівнянні з 2022 роком, — однак наявного фінансування наразі достатньо лише на 60% від виробничих можливостей.

«Якщо росія справді хоче миру — вона може зупинити війну будь-якої миті. Але цього не відбувається. Тому ми маємо покладатися на себе й на наших партнерів. Найбільша потреба — це системи ППО, і ми готові до співпраці з європейськими та американськими компаніями, щоб виробляти їх в Україні», — наголосив Єгор Чернєв.

Голова Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Микита Потураєв підкреслив, що Україна завжди була відкрита до миру, однак російська сторона послідовно уникала будь-яких реальних перемовин. Крім того, він акцентував на тому, що інформаційна війна, розв’язана росією та іншими автократичними режимами, має глобальний характер і спрямована проти демократій світу. У цьому контексті він вказав на недостатність чинних європейських інструментів інформаційного захисту, зокрема положень Digital Services Act (DSA), і закликав до обговорення зміни підходів у національних парламентах і Європарламенті.

«Ми всі залучені в інформаційну війну, яку веде росія та інші автократи проти демократій. Поточні європейські інструменти — недостатні. Європа має створити власне сильне, прозоре й проактивне агентство, яке зможе відігравати таку саму роль, як USAID. Якщо Європа хоче бути серйозним гравцем — їй потрібен власний інструмент впливу», — сказав Голова Комітету.

Своєю чергою, Вадим Галайчук, Перший заступник голови Комітету інтеграції України до ЄС, підкреслив, що євроінтеграційний курс залишається стратегічним пріоритетом для України, і в парламенті цей процес розглядається з усією серйозністю. Він зазначив, що триває робота над фіналізацією змін до регламенту Верховної Ради з метою адаптації українського законодавства до стандартів ЄС. Особливої уваги потребує продовження режиму преференційної торгівлі з ЄС, термін якого спливає 5 червня 2025 року. Україна вже ухвалила відповідну резолюцію із закликом до європейських інституцій та парламентів держав-членів підтримати збереження вільної торгівлі, яка є критично необхідною для української економіки.

«У парламенті немає опозиції європейській інтеграції. Але навіть попри це, іноді важко досягти консенсусу. З усім тим, ми всі усвідомлюємо: майбутнє України — в Євросоюзі, і для цього потрібна політична підтримка від наших партнерів», — підкреслив Вадим Галайчук.

Учасники зустрічі відзначили, що регулярний діалог із партнерами з ALDE посилює довіру між Україною та європейськими інституціями й дозволяє оперативно реагувати на спільні виклики. Така підтримка є запорукою того, що Україна не залишиться наодинці у своїй боротьбі за свободу та європейські цінності.

Пресслужба Апарату Верховної Ради України.