Про йогу знає майже кожен. Хтось займається, хтось чув, хтось ставиться до неї скептично і не розуміє масового захоплення. Дехто взагалі вважає, що йога — це якась східна релігія, і нам — християнам — займатися нею протипоказано.

Не буду нікого ні в чому переконувати, а висловлю тільки власне бачення, яке ґрунтується на шестирічному досвіді занять. Йога — це стиль життя. Це не «позайматися 20 хвилин зранку», а постійна робота зі своїм тілом. Завдяки практиці ми вчимося відчувати його кожну мить. Якщо в тілі з’явився біль, це означає, що м’яз затиснуто, і його треба розтягнути. Ви не чекаєте ранку і не ковтаєте знеболювальне, а приймаєте ту позу, в якій вашому тілу стає легше.

До речі, відмінність йогівських асан (саме так називаються вправи) від звичайних полягає у тому, що завдання асан — утримувати тіло в певній позі протягом 15—60 секунд, залежно від віку і тренованості тіла.

У статтях і книжках із йоги для дітей автори вказують різний вік, з якого варто починати займатися нею. Зі свого досвіду роботи з дітьми скажу: від двох років вони можуть повторювати деякі вправи, але це ще не йога. Тобто ми з ними граємося і, між іншим, даємо елементи йогівських асан. У цьому віці дітям притаманно повторювати за дорослими, тому важливо їх змалечку привчати до роботи з тілом.

Усвідомлено і з цікавістю малюки починають займатися вже з 4,5 років. Максимальна тривалість саме асан — хвилин 20. Діти віком від 7 років витримують до 30—35 хвилин (включаючи медитацію і вправи на дихання).

Великий вплив на успіхи дітей у заняттях має ставлення їхніх батьків до спорту й здорового способу життя. Якщо в родині культивується здоров’я та краса тіла, то займатися з такими малюками неймовірно легко і приємно.

Що дає йога дітям? Насамперед, краще відчуття і розуміння себе. Завдяки постійній роботі з тілом йога вчить малюка врівноваженості та концентрації уваги, розвиває здатність відчувати інших людей, дає краще розуміння світу і процесів, які відбуваються довкола. Якщо й батьки практикують йогу, то спільні заняття відчутно зміцнюють стосунки в родині.

З фізичної точки зору йога зміцнює хребет, розвиває м’язи й покращує роботу внутрішніх органів. Діти тренують гнучкість, відчуття рівноваги і координацію рухів. Кожна асана має свій терапевтичний ефект, але — увага! — не всі вони показані дітям.

Найлегший спосіб почати практикувати йогу — засвоїти з дитиною ранковий комплекс під назвою «Сур’я Намаскар» (Привітання Сонцю). Він складається з 12 вправ, які виконують у певній послідовності. Цей комплекс активує саме ті важливі органи і частини тіла, які дадуть змогу малюкові добре почуватися протягом цілого дня.

Оскільки перед заняттями йогою бажано не їсти нічого протягом півтори години, то найкращий час для асан — ранок: коли ще тільки прокинулися, випили скляночку води і прийняли душ. 15 хвилин — і ваша дитина весела і радісна, снідає і вирушає на зустріч новому дню.

Тетяна Вахненко, інструктор з йоги для дітей.

Київ.

Фото Тетяни Бокши.