Скромна мешканка міста виграла безпрецедентну для Львова справу. У спільну власність мешканцям будинку, в якому і вона проживає, повернула нежитлові приміщення.
Виграти цю справу, щоправда, допоміг
«Громадський форум Львова», який вже кілька років відстоює права звичайних людей. І хоч перед цим львів’янка, як і слід було чекати, суд програла і прожила складний рік (невідомі особи дзвонили і погрожували їй, а чоловіка в під’їзді будинку побили), та вона все ж таки не здалася.На жаль, далеко не всі мешканці українських міст знають, що згідно із Законом України
«Про приватизацію державного житлового фонду» та рішенням Конституційного Суду України від 2 березня 2004 року допоміжні та цокольні приміщення, підвали, сараї, горища будинків належать на правах спільної власності мешканцям. Отож коли завдяки старанням ЖЕКів, депутатських комісій та міськвиконкомів ці приміщення стають власністю зовсім сторонніх людей — відбувається незаконна і дуже часто нечистоплотна оборудка. Насправді ж мешканці самі можуть здавати приміщення в оренду, а зароблені таким шляхом кошти витрачати на обслуговування та ремонт будинків. І найцікавіше, що підтвердження права власності на допоміжні приміщення навіть не вимагає додаткових дій, зокрема, створення об’єднання співвласників багатоквартирного будинку. Всі ці приміщення передаються у власність квартиронаймачів безплатно і окремо приватизації не підлягають. Виняток становлять лише приміщення, в яких на момент прийняття закону вже розміщувалися магазини, їдальні чи майстерні. І коли, приміром, ухвалою від 21 червня 2006 року міська рада затвердила для приватизації перелік 126 нежитлових приміщень, право спільної часткової власності на більшість з них теж давно вже належало мешканцям...Не думаю, що коли у Львівській Ратуші отримали рішення Галицького суду про те, щоб призупинити дію рішення виконавчого комітету Львівської міської ради і заборонити відчуження приміщень на вулиці Рилєєва, 8 (орієнтовна вартість яких, до речі, — 1 мільйон гривень), тут одразу кинулись переглядати й інші рішення — на користь простих мешканців. Тому мешканцям самим необхідно відстоювати свої права. Якби ця хвиля піднялася, наші будинки не мали б такий жалюгідний вигляд. А поки що лише одна така справа перебуває в роботі. Проте вже 15 об’єднань співвласників багатоквартирних будинків отримали у власність або довготермінову оренду свої прибудинкові території та можливість здавати в оренду нежитлові приміщення.
Мал. Сергія ТЕРЕЩЕНКА.