Скажіть, будь ласка, чи є різниця між поняттями «одинока матір» і «самотня матір» та як це впливає на державну допомогу?
Юлія СТАНІШЕВСЬКА.
Полтава.
Відповідає Надія ПОГОРІЛКО, юрист:
— Відповідно до ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» одинокою матір’ю є мати, котра не перебуває у шлюбі, якщо у свідоцтві про народження дитини (рішенні про усиновлення) відсутній запис про батька дитини або запис про батька проведено в установленому порядку державним органом реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері.
Поняття «самотня матір» українське законодавство не дає.
Допомога на дітей одиноким матерям призначається за наявності довідки державного органу реєстрації актів цивільного стану про підстави внесення до книги реєстрації народжень відомостей про батька дитини. Також право на отримання допомоги на дітей одиноким матерям мають одинокі усиновителі та вдови і вдівці з дітьми, які не одержують на них пенсію в разі втрати годувальника або соціальну пенсію.
Призначається така допомога у розмірі: 10 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку —матерям, одиноким усиновителям (вдовам, вдівцям), які мають дітей віком до 16 років (учнів — до 18 років), незалежно від одержання на дітей інших видів допомоги. Якщо дітей двоє і більше, то допомогу призначатимуть на кожну дитину. З 1 листопада Кабмін підвищив на 25 відсотків рівень забезпечення прожиткового мінімуму для призначення цієї допомоги.
У разі укладення шлюбу одинокою матір’ю за нею зберігається право на отримання допомоги на дітей, які народилися чи були усиновлені до шлюбу, за умови, якщо ці діти не будуть усиновлені чоловіком (дружиною). Проте жінка, яка має дітей від особи, з якою вона не перебувала і не перебуває в зареєстрованому шлюбі, але веде з нею спільне господарство, разом проживає і виховує дітей, права на одержання допомоги не має.