Років сім тому я змирилася з тим, що зуби мої безнадійно, визивно   криві. І хоча рідні й близькі запевняли, що ці кривульки нітрохи мене не псують, усвідомлення власної зубної недосконалості все-таки допомогло виплекати парочку несимпатичних комплексів.
Утім, у підлітковому віці батьки неодноразово заманювали мене в кабінет ортодонта, і їм навіть удалося вмовити мене на деякі маніпуляції. Але результат був малопомітний. І до 20 років я точно знала: мені залишається тільки змиритися...
Та пару років тому я почула про брекет-системи, здатні надати жадану рівність зубному рядові в будь-якому віці. Розпочала пошук. Загалом проконсультувалася в десятка лікарів-ортодонтів. І дуже довго не могла вибрати. Аналізувала все: доступність (ціна на брекети в столиці коливається від 500 до 1200 у. о.), гарантії, що ефект буде назавжди, досвід лікаря (адже брекети в Україні з’явились порівняно недавно).
Якщо чесно, сама довго не наважувалася на такий революційний крок (чи ж бачена справа: більше року жити з металевою конструкцією на зубах!). Але тепер, коли половина лікування позаду і мені подобається результат, який бачу в дзеркалі, я хочу поділитися тим, про що довідалася. 
На запитання відповідає лікар-ортодонт Марина ПРУДИУС.
— Марино Станіславівно, спочатку давайте розберемося в першопричинах. ЧОМУ зуби ростуть нерівно і ЯК цьому запобігти?
— Факторів, що впливають на ріст і розташування зубів, дуже багато. По-перше, генетична схильність. Дитина може успадкувати щелепу батька, а зуби — матері, чи навпаки. І вийде велике скупчення крупних зубів на маленькій щелепі або проміжки між мініатюрними зубками.
По-друге, шкідливі звички: гризти нігті, ссати палець чи ручку, спати на кулачку під щокою, прикушувати губу. Усе це може спровокувати неправильний прикус і нерівний зубний ряд. Коли дитина приходить до нас, одразу видно, яка саме шкідлива звичка у неї «процвітає». З цим треба боротися. Особливо стійка звичка ссати палець уві сні: відомі випадки, коли люди не могли позбутися її до зрілих років!
Зверніть увагу на загальний стан організму і зубів зокрема. Навіть на таку «дрібницю», як каріозно зруйнований зуб. Він болить, і дитина жує на другий бік, який дедалі більше розвивається, — звідси неправильний прикус.
Для формування щелеп дуже важливий характер ковтання. Під час штучного вигодовування батьки часто роблять помилки. Наприклад, неправильно дають пляшечку (вона в малюка висить), і щелепа висувається. Чи дірка в сосці занадто велика, і тоді в дитини формується «інфантильне» ковтання, позбутися якого складно.
Але найважливіше — носове дихання. Діти часто сплять з відкритим ротом, але батьків непокоїть тільки те, що дитина може застудити горло. Коли людина дихає ротом, порушується рівновага тиску щік і губ з тиском язика. Губи повинні стулятися без напруги і не брати участь у ковтанні.
Ротове дихання, занадто висока або низька подушка, палець у роті — начебто дріб’язок, а наслідки серйозні...
— Але усе можна виправити, чи не так?
— Сьогодні більшість зубних «жахів» можна виправити. Але! Людина може довго рівняти зуби, виправляти прикус, а з часом усе повернеться на круги своя, якщо, наприклад, ніс так само не дихатиме.
— На що ще треба звернути увагу батькам?
— На повноцінне харчування, переважно з твердою їжею: зуб має одержувати не тільки матеріал для росту, а й навантаження — для правильного росту. Також простежте, щоб УСІ зуби були здорові, не повинно бути перешкод для відкушування і пережовування їжі. Проконсультуйтеся з лікарем: чи правильно в дитини прикріплені вуздечки губ і язика? Стежте за розвитком мови.
— Чи завжди рівні молочні зуби — гарантія, що і постійні виростуть рівні?
— Те, що багато батьків вважають рівними зубами у своїх чад (ідеальні молочні зубки), не завжди є рівним. Насправді в період, коли щелепи готуються до прийому постійних зубів, норма — щілини між молочними зубами. Якщо в дитини 5—6 років їх нема, це має насторожувати батьків.
Що ж робити, якщо час, коли можна було запобігти проблемі, упущено? Про способи лікування і нюанси ортодонтії ми розповімо в наступному випуску «Сім’ї».