АТ «Дніпроспецсталь» має намір розпочати судовий процес з Державною митною службою України.
Керівництво заводу, як видно з інтернет-видання «Контекст», стверджує, що митні органи з 31 жовтня, незважаючи на урядову постанову, відмовляються приймати боргові розписки зі сплати ПДВ (векселі). А запорізька митниця вказує на відсутність ідентифікаційного коду в митній декларації імпортера і статус «Днепроспецсталі» як підприємства з іноземними інвестиціями.
Нагадаємо: підприємствам з таким статусом використовувати векселі під час ввезення товарів закон забороняє. Однак фокус у тому, що АТ «Дніпроспецсталь» може оскаржити в суді свій нинішній статус.
Представники запорізької митниці вбачають у переліку власників іменних цінних паперів наявність іноземної юридичної особи — англійської компанії Fullway Consultants Lіmіted. У свою чергу, юристи «Дніпроспецсталі» стверджують, що згідно зі ст. 1 Закону № 93/96-вр «Про режим іноземного інвестування від 19.03.1996 р. отримання статуса підприємства з іноземними інвестиціями пов’язано з часом зарахування іноземної інвестиції на баланс підприємства. А, за певними даними, таких на баланс «Дніпроспецсталі» внесено не було, що підтверджено довідкою управління зовнішніх відносин та зовнішньоекономічної діяльності Запорізької облдержадміністрації. Щодо акціонера-англійця, то він придбав ці акції в інших акціонерів «Дніпроспецсталі» на вторинному ринку. За цією логікою «Дніпроспецсталь» не є підприємством з іноземними інвестиціями.
Розбіжності у тлумаченні законодавчих норм призвели до того, що «Дніпроспецсталь» завернулася з листом до голови Держмитслужби Миколи Каленського. Підприємство просить зобов’язати Запорізьку митницю провадити оформлення імпортної сировини з вживанням вексельної форми сплати ПДВ згідно із Законом «Про податок на додану вартість». Інакше керівництво «Дніпроспецсталі» цілком спроможне оскаржити рішення митників у судовому порядку.
Ситуація може створити серйозний прецедент змін наявних схем зовнішньоекономічної діяльності на багатьох українських промислових об’єктах. Адже, за оцінками експертів, не менше 80 відсотків продукції, що надходить до країни, становлять сировина і комплектувальні для експортерів. Отож в аналогічній ситуації може опинитися чимало вітчизняних підприємств, вважають аналітики.