Латвія готується до виборів у Сейм, які призначено на 5 жовтня. Минулого тижня офіційно стартувала передвиборна кампанія.
За дві доби до дня приймання списків кандидатів біля дверей ЦВК вишикувалаcя черга. Перші її зайняли представники Соціал-демократичного об’єднання (загалом у Латвії кілька партій, що експлуатують ім’я соціал-демократії). Хвилин через десять прийшли і представники Націонал-радикальної партії, яка перед минулими виборами перша здала списки.
Парадокс у тому, що навіть партія, яка перша подала списки, не обов’язково збереже перший номер на виборах. Адже на останньому етапі партії тягнуть жереб з номерами. Пристрасті через першість у реєстрації списків мають відверто рекламний присмак.
Такою само рекламою видається й намір партії «Новий час» опублікувати список кандидатів лише після їхньої клятви в церкві. Лідер «Нового часу», колишній президент Банку Латвії Ейнарс Репше, голосно заявляє, що його новостворена партія отримає не менш як половину місць у Сеймі, а сам він стане прем’єр-міністром.
Політики-конкуренти та більшість оглядачів сміються над такими заявами: жодній партії в незалежній Латвії ніколи не вдавалося зайняти половину місць у парламенті.
І хоча партій багато, тривають спроби створювати нові. А ось «Партію дурнів» створити не вдалося: для реєстрації забракло підписів. Але, як заявив один із депутатів, «у Латвії є й інші партії дурнів, хоча вони існують під іншими назвами, тож вибори до Сейму — чудова нагода позбутися старих дурнів та не допустити до влади нових».
Газети просять експертів спрогнозувати результати виборів. У «Lauku avіze» американський професор Гундарс Кениньш-Кінг пише: «В Латвії за будь-яку з двох-трьох головних партій я проголосував би із сумнівом і без особливої впевненості. Виходячи з того, яка з них може завдати найменшої шкоди».
А інший, уже місцевий, професор Мікеліс Ашманіс вважає: у Латвії партія — це швидше кліка бажаючих прилучитися до розподілу того, що залишилося, чи переділити вже розділене. «Мені здається, ці вибори буде виграно не завдяки технологіям — надто вже вони в нас брудні, а через протестне голосування. Гадаю, на цих виборах воно буде сильне», — підкреслив він.
Оскільки всі 12 років незалежності біля керма в Сеймі стояли праволіберальні партії, можна дійти висновку, що М. Ашманіс прогнозує посилення впливу лівих у латвійському парламенті.
 
Рига.