Вечірнє засідання 14 липня

Верховна Рада ухвалила зміни до Закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо документів, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус, на виконання зобов’язань України з лібералізації візового режиму з Європейським Союзом»  (№ 3224), якими запроваджується біометричний паспорт громадянина України. З кількох спроб його підтримали 226 депутатів. Цей закон є частиною «безвізового» пакета законів, які Україна має ухвалити для запровадження безвізового режиму з ЄС.

Згідно з документом, паспорт у формі картки з електронним носієм видаватимуть громадянам України після досягнення 14 років, для неповнолітніх він оформлятиметься на чотири роки, а після досягнення повноліття — на 10 років. Для оформлення закордонного паспорта, дипломатичного, службового та низки інших документів використовуватимуть оцифровані відбитки пальців рук (наразі відбитки пальців у таких випадках беруть тільки за згодою власника). Водночас для оформлення паспорта громадянина України відбитки пальців братимуть лише за згодою власника. У паспорті не буде штампа про шлюб та розлучення.

Паспорт міститиме текст українською та англійською мовами.

У законі прописано порядок оформлення документів для постійного проживання громадян України за кордоном. Кожен громадянин України може мати не більше двох закордонних паспортів.

Як зауважив голова Комітету з питань інформатизації та зв’язку Олександра Данченко, під час доопрацювання законопроекту до другого читання надійшло 136 пропозицій від суб’єктів законодавчої ініціативи. За його словами, запровадження нової форми паспорта дасть змогу звести до мінімуму проходження процедури ідентифікації іншою особою. Крім того, це сприятиме підвищенню ефективності заходів національної безпеки в умовах військової агресії, наголосив доповідач. На думку розробників, право на відмову від внесення біометричної інформації забезпечуватиме дотримання конституційного принципу недискримінаційності, рівності громадян перед законом, незалежно від віросповідання. «Функціонування в державі єдиного зразка паспортних документів із високим ступенем захисту зведе до мінімуму можливість їх підробки», — підкреслив О. Данченко.

Законом також визначено підстави для тимчасового обмеження права громадян України на виїзд з України та порядок оскарження рішень, дій чи бездіяльності з питань виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України.

Згідно із законом, документами, що дають право громадянину України на виїзд з України і в’їзд в Україну, є:

— паспорт громадянина України для виїзду за кордон;

— дипломатичний паспорт України;

— службовий паспорт України;

— посвідчення особи моряка;

— посвідчення члена екіпажу;

— посвідчення особи на повернення в Україну (дає право на в’їзд в Україну).

У передбачених міжнародними договорами України випадках замість документів, зазначених у частині першій цієї статті, для виїзду з України і в’їзду в Україну можуть використовуватися інші документи.

Парламент також ухвалив два закони, спрямовані на розвиток вітчизняної літакобудівної галузі, — у цілому «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для міжнародної кооперації суб’єктів літакобудування та розвитку вітчизняного літакобудування» (№ 4809) і за основу — «Про внесення змін до розділу XX Перехідні положення Податкового кодексу України щодо підтримки літакобудівної галузі». Проект закону «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо підтримки літакобудівної галузі» (№ 3458) відправлено на доопрацювання.