Може статися так, що з наступного року в Україні не буде лікування для хворих на гепатит С за державні кошти. Державна цільова програма профілактики, діагностики та лікування вірусних гепатитів 2013—2016 років закінчується цього року. Якщо Кабінет Міністрів її не продовжить, то лікування для хворих на гепатити українців стане недоступним. Як повідомили «Голосу України» у благодійному фонді «Пацієнти України», з огляду на це, фонд та 42 громадські організації у відкритому зверненні до Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана та в. о. міністра охорони здоров’я Уляни Супрун закликали продовжити соціальну програму лікування вірусних гепатитів.

 

За інформацією фонду, у 2012 році, коли не було Державної програми, переважна більшість українців із гепатитом С не могли собі дозволити лікування через його високу вартість. Наприклад, курс терапії пегільованими інтерферонами становив майже 15 тисяч доларів. Після запровадження програми через державні оптові закупівлі вартість курсу лікування за рік знизилася втричі.


— Нині держава стоїть перед вибором: забезпечити громадян потрібним лікуванням і подолати епідемію гепатиту чи відкотитися назад до 2012 року, коли хворі на гепатит С були приречені на повільну смерть. Якщо уряд не продовжить Державну програму, то Україна не зможе більше закуповувати ліки за спеціальними цінами, які стільки часу виборювали пацієнти. По суті, це означатиме, що держава прирікає на повільну смерть усіх хворих на гепатит С, оскільки лікування стане недоступним для простих українців, — зазначає Ольга Стефанишина, виконавчий директор БФ «Пацієнти України».


Сьогодні завдяки ефективній організації закупівель ліків через міжнародні організації Україна закупила пегільовані інтерферони за ціною майже 2500 доларів за курс, що на 35 відсотків дешевше, ніж це зробило МОЗ у 2014 році. Крім того, міжнародні організації також закупили інноваційний препарат Софосбувір за 1460 доларів, що в 63 рази дешевше від ціни, за якою ці ліки продаються у США.


За повідомленням фонду, Україна нині на першому місці серед країн Європи за темпами поширення гепатиту С. У нашій державі майже 9—10 відсотків населення інфіковані вірусом гепатиту С. В Європейських країнах поширеність гепатиту С коливається від 0,13 до 3,26 відсотка. Ще одна проблема в тому, що офіційний реєстр хворих на гепатит в Україні не ведеться і масштабний скринінг відсутній, проте, за оціночними даними експертів, майже 3,5 мільйона громадян страждають від цієї смертельно небезпечної хвороби.


— Мене інфікували гепатитом В і С в «Охматдиті», коли мені було п’ять років. Ліки дуже дорогі. Я уже 20 років живу з цією хворобою. Як і тисячі інших хворих, не можу собі придбати необхідні препарати. Цього року саме завдяки Державній програмі  отримала не просто лікування, а шанс жити повноцінним життям без гепатиту, — розповідає Ірина Ревенко, хвора на гепатит С, представниця БФ «Пацієнти України». — Щодня до нас у Фонд телефонують пацієнти. 90 відсотків усіх звернень — це хворі з гепатитом С, які перебувають у безвихідній ситуації. Водночас попри те, що Державна програма недофінансована, вона все одно дає змогу багатьом хворим отримати ліки за державний кошт та подолати цю смертельно небезпечну недугу, — додає вона.


Офіційно на обліку в Україні перебувають       44 тис. хворих на гепатит С, яким необхідне лікування, проте лише 5 відсотків отримують ліки за державний кошт.


P.S.: Коли матеріал було підготовлено до друку, стали відомі результати експрес-тестування на виявлення вірусу гепатиту С. За його підсумками, в Україні цим видом інфекції уражено 324 людини з  3 844 перевірених.

Результати засвідчили, що в нашій країні носіями небезпечного для здоров’я й життя людини вірусу, що спричиняє ускладнення і прояв хронічних захворювань, є 8,5 відсотка протестованих громадян.


За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), вірусний гепатит щорічно призводить до 1,5 мільйона випадків загибелі хворих.

 

Довідково

 

Показовим для України є досвід Грузії, де уряд узяв на себе відповідальність за подолання епідемії в країні в рамках десятилітньої програми елімінації гепатиту С та успішно бореться зі смертельною хворобою. 2015 рік було оголошено роком боротьби з гепатитом С. Уже в 2015 році майже 5 тисяч хворих отримали безоплатні ліки, і надалі число пролікованих заплановано збільшити до 20 тисяч.

 

Медсестра відділу вірусного гепатиту ДУ «Інститут епідеміології та інфекційних хвороб імені Л. В. Громашевського» НАМН України Ірина Калашникова.

 

У палаті ДУ «Інститут епідеміології та інфекційних хвороб імені Л. В. Громашевського» НАМН України.


Фото Андрія НЕСТЕРЕНКА.