"Чи не стане Чернігівщина лисою?" -- дедалі частіше переймаються громадські активісти краю, дивлячись на масові вирубки лісів. Навіть намагання обласної ради зупинити їх у заповідних територіях не дають належного ефекту.

 

Так, щойно стало відомо про рубки дерев в Ічнянському національному природному парку, бо, на переконання керівництва екологічних структур, рішення обласної ради "Про введення тимчасового мораторію на санітарні та суцільні рубки лісів в лісопаркових зонах Чернігівської області" на території природно-заповідного фонду не поширюється. Прокуратура області порушила кримінальне провадження, але навіть солідний штраф не поверне спиляні дерева.

 

"Державі треба виключити, що майже нереально, суцільні рубки. Чи принаймні суттєво скоротити їх, -- переконаний заступник голови обласної організації Народного руху Григорій ШУРИГА. -- Екологія, а не економічний зиск, має бути головною... Що ж до аграрних лісів -- то їх вкрали у людей -- справжніх власників... Споконвіку це були панські, громадські, церковні, приватні, колгоспні ліси, тобто не державні. І ніколи вони не були власністю обласних структур, а тільки місцевих".

 

Чернігівські рухівці виступили з ініціативою передачі так званих колгоспних лісів об'єднаним територіальним громадам. На їхнє переконання, власність громад була незаконно забрана в них обласною радою.

 

"Значна частина лісів Чернігівщини -- так звані колгоспні ліси, що були насаджені нашими дідами та прадідами. Держава їх не саджала, -- йдеться в заяві проводу обласної організації НРУ. -- Проте, усупереч закону і здоровому глузду, 2000 року рішенням обласної ради вони були передані комунальним підприємствам -- "райагролісам".

 

Наприклад, у КСП "Крехаєв" Козелецького району згідно з державним актом на право постійного користування землею було 1269 га лісів. У 2000 році без усяких правових підстав ці ліси обласна рада забрала собі, посилаючись на те, що, буцімто, до правонаступників ліси не переходять.

 

Нещодавно в області був значний скандал, спричинений перевіркою в Козелецькому "райагролісі", де виявлено численні порушення. Обласна рада внаслідок цієї перевірки розірвала контракт із керівником КП "Чернігівоблагроліс" Іваном ДОНЦЕМ.

 

Тому чернігівські рухівці заявляють: "На часі повернення незаконно конфіскованих обласною мафією так званих колгоспних лісів у власність об'єднаних громад. Адже головний принцип об'єднаних громад -- це економічна самостійність і спроможність надавати послуги громаді. А ліси -- це ресурс, який посилить економіку громади і поверне соціальну справедливість, адже -- наголошуємо -- ці ліси садили і доглядали мешканці цих територій, а не держава чи область".

 

Василь ЧЕПУРНИЙ.

 

Чернігівська область.

 

Голос України