«На батьківських зборах нашого 4-го класу класний керівник повідомила, що всім дітям при оформленні медичної довідки у поліклініці мали провести тест і визначити індекс Руф’є. Як виявилося, жодному з учнів його не робили. Що це за тест? Чи він обов’язковий? Як його роблять? На сайті Міністерства освіти я його не знайшла, а в інших джерелах усі посилаються саме на міністерство. Буду вдячна за роз’яснення! 


                             Олександра П.»

Із цим листом ми звернулися в Міністерство освіти і науки України, яке й розтлумачило:


«Пробу Руф’є призначають для оцінювання працездатності серця при фізичному навантаженні для дітей та підлітків. Необхідно після 5-хвилинного спокійного стану в положенні сидячи підрахувати пульс за 15 секунд (Р1), потім протягом 45 секунд виконати 30 присідань. Одразу після цього підрахувати пульс за перші 15 секунд (Р2) і останні 15 секунд (Р3) першої хвилини періоду відновлення. Результати оцінюють за індексом, що визначається за формулою:

 

                      4х (Р1+Р2+Р3) — 200 
індекс Руф’є = ——————————-              

                                    10


(Сумуємо Р1+Р2+Р3. Множимо цю суму на 4 і віднімаємо 200. Отримане ділимо на 10. Результат буде від 0 до 20 (іноді більше), це є індекс Руф’є.)


А тепер перевірте отриманий результат:


Менший за 0 — атлетичне серце;


0,1—5 — «відмінно» (дуже добре серце);


5,1—10 — «добре» (добре серце);


10,1—15 — «задовільно» (серцева недостатність середнього ступеня);


15,1—20 — «погано» (серцева недостатність критичного ступеня).

 


Цей тест можна проводити в будь-якому шкільному віці. Якщо дитині не вдалося зробити 30 присідань за 45 сек. — тест не відбувся, повторіть його через місяць.


На підставі результатів тесту Руф’є школяреві видають довідку, де вказують групу для занять фізичною культурою:


1. Основна група (виконуються всі вимоги занять з фізкультури).


2. Підготовча (займаються за основною програмою, але не здають нормативи з кросу).


3. Спеціальна (індивідуальна програма).


Одна з двох частин довідки №086-2/о обов’язково проводиться медичним психологом, відповідно до Наказу МОЗ України № 682 від 16.08.2010 «Про удосконалення медичного обслуговування учнів загальноосвітніх навчальних закладів». 


Також це питання регулюється Постановою Кабінету Міністрів України від 8 грудня 2009 року № 1318 «Порядок здійснення медичного обслуговування учнів загальноосвітніх навчальних закладів» та нормативними документами місцевих органів управління охороною здоров’я».

 

До речі

Ми поцікавилися у наших читачів, чи відомо їм про тест Руф’є і чи робили його їхній дитині в поліклініці напередодні нового навчального року? І виявилося, що 68% батьків взагалі не уявляють, що це таке. 7% не бачать потреби проводити тест, що оцінює працездатність серця. А 25% читачів запевнили, що лікар провів цей тест дитині.