Про «моду» на відкриття аптек та проблеми в роботі медичних закладів у регіонах продовжують розповідати наші кореспонденти. Початок у «Голосі України» від 3 грудня 2016 року, №231 (6485).

 

В умовах економічної кризи всі без винятку медичні заклади як України загалом, так і Рівненщини зокрема впродовж останніх років зіткнулися з проблемою недофінансування. Тож керівники лікувально-профілактичних закладів змушені шукати альтернативні джерела наповнення бюджету установи. При лікарнях організуються платні ліжка і палати, активно залучаються благодійні внески пацієнтів. При більшості медзакладів працюють аптечні пункти й аптеки, покликані забезпечити лікувальний процес необхідними лікарськими засобами. Такий бізнес є надзвичайно привабливим, адже ці аптеки ніколи не матимуть дефіциту клієнтів.

 

 

Експерти ГО «Центр суспільних дій «СІВІТАС» вирішили з’ясувати, скільки аптек працює при двох міських (центральна міська лікарня, пологовий будинок), одній районній (Рівненська центральна районна лікарня) та двох обласних (Рівненська обласна дитяча лікарня, Рівненський обласний клінічний лікувально-діагностичний центр імені Віктора Поліщука) лікарнях, хто є орендарем таких прибуткових, з огляду на клієнтів та товарообіг, площ та скільки отримує бюджет від такої оренди (орендну плату в медзакладах Рівненської області вказано без врахування ПДВ).


Із відповідей на інформаційні запити до Рівненських міської та обласної рад стало відомо, що на території згаданих лікувально-профілактичних закладів функціонує 18 аптек. Орендна плата обчислюється від орендної ставки, встановленої орендарем у відсотковому значенні від експертної оцінки вартості майна, що передається орендареві.


У центральній міській лікарні під аптеки орендовано майже 440 квадратних метрів. Цю площу розділили між собою чотири приватні фірми: «Медфармсервіс» (20 кв. м за 112 грн. за кв. м на місяць), «КАСС» (19,5 кв. м за 190 грн. та 20,1 кв. м за 164 грн. за кв. м на місяць), «Тетрамед» (21 кв. м за 162 грн. за кв. м на місяць), «Рівнефармація» (18 кв. м за 41 грн. за кв. м на місяць), а також комунальне підприємство «Аптека «Ліки» (340,8 кв. м за 24 грн. за кв. м на місяць).


За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, серед засновників і бенефіціарних власників ТОВ «КАСС» фігурує Олександр Євгенійович Кучерук, а головним лікарем цього закладу впродовж багатьох років є Євгеній Филимонович Кучерук. Окрім того, Олександр Кучерук разом із засновницею ТОВ «Медфармсервіс» Тетяною Серебряковою є співвласниками компанії «Швидка допомога «Пульс».


Заради справедливості хотілося б наголосити, що ні Олександр Кучерук, ні Тетяна Серебрякова жодних переваг не мають і орендують площу за найвищою порівняно з іншими орендарями ставкою в розмірі 40 відсотків на рік від вартості взятого в оренду приміщення. В юридичній площині конфлікту інтересів у головного лікаря не виникає, оскільки конкурс на оренду приміщень проводить управління комунальної власності міста.


Найнижчу орендну ставку в розмірі 10 відсотків мають Товариство з додатковою відповідальністю «Рівнефармація» та КП «Аптека «Ліки». Власником ТДВ «Рівнефармація» з 2010 року є Володимир Синяк, який свого часу очолював обласне аптечне управління, згодом — ВАТ «Рівнефармація». Підприємство серед лідерів фармацевтичного бізнесу на Рівненщині, а Володимир Синяк з 2002 року є незмінним головою галузевої організації роботодавців «Фармація» Рівненської області.


Стосовно комунального підприємства «Аптека «Ліки», то його створення було ініційоване тодішнім головою Рівненської ОДА Василем Берташем з метою «подолання змови між лікарями і фармацевтами». Ішлося про «змову» лікарів комунальних поліклінік і лікарень та власників приватних кіосків, які знайшли в цих приміщеннях притулок. КП «Аптека «Ліки» в 2015-му навіть почало приносити обласній скарбниці скромний прибуток.


Із питанням щодо такої разючої різниці в орендній платі в межах одного лікувального закладу ми звернулися до начальника управління комунальної власності Рівненського міського виконавчого комітету Наталії Поліщук. Із пояснення спеціалістів управління випливає, що ТДВ «Рівнефармація» уклало багаторічний договір оренди, тому й орендна ставка не переглядалася впродовж тривалого періоду та встановлена на рівні аптечного пункту, який займається не тільки продажем ліків, а й їх виготовленням. Стосовно КП «Аптека «Ліки», то за час опрацювання інформаційного запиту та написання цього матеріалу орендовану ними площу було розділено на приміщення складу та аптечного пункту. Для аптечного пункту встановлена нова орендна ставка в розмірі 40 відсотків.


На орендованих у пологовому будинку Рівненської міської ради 56,2 кв. м свої аптеки розмістили ППФ «Антарес» (18 кв. м за 141 грн. за кв. м на місяць), ТОВ «Рівне-Медфарм» (18,6 кв. м за 196 грн. за кв. м на місяць), ТДВ «Рівнефармація» (19,6 кв. м за 129 грн. за кв. м на місяць). Отже, за листопад цього року від передачі в оренду приміщень для розміщення аптек згаданими медзакладами вдалося залучити понад 30 тисяч гривень.
ТОВ «Рівне-Медфарм», як і ТОВ «Рівнеліки», яке працює в рівненських медзакладах, зареєстровано в місті Дубно.


У Рівненській обласній дитячій лікарні перелік підприємців не надто відрізняється від міських закладів: працюють ТДВ «Рівнефармація» (19,8 кв. м за 106 грн. за кв. м на місяць), ПФ «Інтер Сем-Х» (43,9 кв. м за 102 грн. за кв. м на місяць), ПП «Фірма Фармікс» (7,48 кв. м за 22 грн. за кв. м на місяць), ТОВ «Медфармсервіс» (21 кв. м за 97 грн. за кв. м на місяць), ФОП Поданєва С.О. (3,7 кв. м за 104 грн. за кв. м на місяць) та ТОВ «Рівнеліки» (18 кв. м за 103 грн. за кв. м на місяць).


Рівненський обласний клінічний лікувально-діагностичний центр імені Віктора Поліщука має найменше аптек — лише дві. Тут працюють ТзОВ «Укрфарм» (22,3 кв. м за 106 грн. за кв. м на місяць) і ПП «Аптека» (48,6 кв. м за 106 грн. за кв. м на місяць). До складу засновників ТОВ «Укрфарм» входить Людмила Синяк, яка також є співзасновницею вищезгаданого ТДВ «Рівнефармація».


Рівненська центральна районна лікарня співпрацює з уже згаданим ТОВ «Рівнеліки» (20,4 кв. м за 15 грн. та 18,15 кв. м за 14 грн. за кв. м на місяць) та ФОП Аннєнков М. О. (24,8 кв. м за 11 грн. за кв. м на місяць). Орендна плата тут майже в десять разів менша, ніж середня в міських чи обласних лікарнях. У цьому закладі встановлено орендну ставку в розмірі 8 відсотків від вартості приміщення аптечного пункту з урахуванням незалежної експертної оцінки. Роками орендна плата не переглядається. Так, для однієї з аптек ТОВ «Рівнеліки» площею 20,4 кв. м вона незмінна з 2013 року. Прості підрахунки вказують, що такі орендні ставки призводять до недоотримання лікарнею за останні кілька років десятків тисяч гривень на рік.


Отже, аптеки є невід’ємною частиною лікарняного середовища. Вони покликані сприяти організації лікарського забезпечення, лікарської терапії й оптимізації витрат бюджетних коштів. Водночас економії коштів у кишенях пацієнтів сприятиме тільки прозора і чесна конкуренція між фармацевтами. Чи є вона такою сьогодні? Висновки робіть самі.


Дослідження здійснено ГО «Центр суспільних дій «СІВІТАС» у рамках програми «Забезпечення ефективних медичних витрат», що її реалізує Центр політичних студій та аналітики «Ейдос» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».


Володимир ЗИЛЬ, голова ГО «СІВІТАС».


Мал. Миколи КАПУСТИ..