У Комітеті з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування презентували проект закону про тимчасово окуповану територію України. Представила документ його співавтор заступник Голови Верховної Ради Оксана Сироїд.


Прийняття законопроекту, за її словами, «чітко врегулює статус та правовий режим тимчасово окупованої території, мінімізує ризики корупції та контрабанди в районах лінії межі тимчасово окупованої території, сприятиме визволенню території України з-під російської окупації та захисту прав і свобод громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території України».


Також проект закону містить положення, покликані гарантувати відновлення правопорядку на визволеній території та забезпечити усунення від управління державою та органами місцевого самоврядування осіб, які активно сприяли тимчасовій окупації частини території України. «Норми законопроекту, у разі їх прийняття, покликані сприяти забезпеченню миру, стабільності, безпеки і демократичного розвитку держави», — зазначила О. Сироїд.


Вона наголосила, що до прийняття цього законопроекту «треба підходити спокійно, реалістично і прагматично, усвідомлюючи виклики і небезпеку, які маємо перед собою через російську агресію». «Росія робить усе, щоб отримати важелі впливу на Україну і при цьому уникнути відповідальності за окупацію українських територій і всі вчинені проти України злочини», — сказала О. Сироїд.


Власне, проектом закону визначено, що Росія є окупантом, виписано, які території є окупованими, дати початку окупації, впроваджено систему обмежень щодо переміщення товарів і людей у зв’язку з окупацією, комплексно врегульовано порядок роботи органів місцевого самоврядування, встановлено особливості правового режиму воєнного стану на визволеній території тощо.


«Якщо Україна сама не боротиметься, аби довести: пролита в Україні кров — на руках Росії, то іншої зацікавленої сторони я у цьому не бачу», — наголосила заступник глави парламенту.


Раніше цей законопроект розкритикували експерти та деякі народні депутати. Так, Юг Бісо, старший радник із правових питань Агентства ООН у справах біженців в Україні, вважає, що документ сприятиме подальшій ізоляції цих територій та повністю знімає з нашої країни відповідальність за захист прав та свобод своїх громадян. «Законопроект може мати жахливі наслідки для найбільш вразливих верств населення та спричинить нові хвилі внутрішніх переселенців. Крім того, документ порушує міжнародні зобов’язання України», — зазначив він. На думку ж голови Комітету Верховної Ради з прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин Григорія Немирі, всі спроби ізолювати тимчасово окуповані території шкодять нашим національним інтересам.


Критичні зауваження щодо проекту закону лунали й під час засідання комітету. Так, представник Міністерства закордонних справ Максим Кононенко зауважив, що позиція МЗС однозначна: окремі райони Донецької та Луганської областей — території, тимчасово окуповані російськими терористичними військами. «Ми підтримуємо ідею ухвалення закону, який би чітко встановив цей статус та унормував суспільні відносини щодо цих територій. Визнавав особливості захисту прав і свобод людини на цих територіях. Водночас міністерство не може підтримати цей законопроект. Його зміст потребує суттєвого змістовного юридичного та технічного доопрацювання. Зокрема через те, що документ підготовлено на некоректній базі, повній відмові від відповідальності за захист основоположних прав і свобод українських громадян на окупованій території», — сказав він.


На думку ж О. Сироїд, попри серйозну дискусію, зауваження і тривале обговорення законопроекту документ «є в тому вигляді, у якому він може бути поданий на розгляд парламенту у першому читанні».


Для пошуку «балансу» при комітеті вирішили створити робочу групу з доопрацювання проекту закону. Її головою обрано представника «Самопомочі» Любомира Зубача.


Вл. інф.

Дослівно

Заступник Голови Верховної Ради Оксана Сироїд: «Я розумію страхи, про які почула на засіданні комітету, природу цих страхів, бо ніхто не стикався з такими викликами. Але не треба боятися брати відповідальність, нам потрібно шукати компроміси, потрібно закріпити в законі факт окупації».