Унікальне видання "Два ювілеї Августина Волошина", що містить не відомі досі документи з особистого архіву президента Карпатської України, презентували 29.03 в Ужгороді (на знімку).

 

Фото
прес-служби ОДА.

 

Книжка, видана коштом обласного бюджету, базується на матеріалах із двох альбомів, знайдених випадково на горищі старого будинку в Ужгороді. В них зібрані вітання, адресовані персонально Августину Волошину до 50- та 60-літнього ювілеїв (1924-го та 1934-го року) й зібрані ним особисто.

 

Історичні матеріали на початку року облдержадміністрації, повідомляє її прес-служба, запропонував завідувач відділу електронних процесів Інституту електронної фізики НАН України професор УжНУ Олександр Снігурський. Йому вони дісталися в 1997-му від університетського товариша Ференца Паппа, коли той виїжджав до Угорщини на постійне місце проживання. Альбоми ужгородець випадково знайшов на горищі будинку, готуючись до еміграції.

 

За словами О. Снігурського, його багаторічні спроби зробити документи надбанням громадськості не мали успіху. Лише тепер, за сприяння керівника області Геннадія Москаля, їх вдалося опублікувати.

 

-- Матеріали надзвичайно цінні тим, що доводять: Августина Волошина, коли він ще навіть не був президентом Карпатської України, знали й поважали далеко за межами нинішнього Закарпаття (тоді край входив до складу Чехословаччини. -- Авт.). Вітання йому надсилали представники держустанов, у тому числі й високопосадовці Чехословаччини, священнослужителі греко-католицької церкви, освітяни й представники "Просвіти", банкіри, політики й письменники, зокрема й із Галичини, зарубіжні емігрантські громади та окремі українці в екзилі, -- наголосив під час презентації Геннадій Москаль. -- Що важливо -- мова вітальних адрес нехай і не така, як сучасна, але все ж українська. І це доводить: Закарпаття вважали українським краєм ще задовго до подій Карпатської України (1938--1939 рр.).

 

Упорядник видання Ігор Ліхтей розповів, що загалом знайдені альбоми містять приблизно 700 листівок і телеграм, з них до книжки увійшли близько трьохсот. Насамперед вражає географія усіх вітань. "Надзвичайно багато привітань з-за меж Чехословаччини, з Галичини, зі Львова, з української бібліотеки імені Петлюри з Парижа, від Українського бюро в Лондоні, від українських емігрантських організацій з усього світу, -- каже І. Ліхтей. -- Тож перед читачем відкривається справді велична постать людини, яка зуміла стати для краю і світу символом єдності українців".

 

Робота над виданням велася дуже активна, перші примірники встигли надрукувати до річниці Карпатської України -- 15 березня. Сигнальні екземпляри презентували 17 березня, на день народження Августина Волошина, в його рідному селі Келечин Міжгірського району. Там же планують зберігати й оригінали історичних документів.

 

Геннадій Москаль попросив власника архівних матеріалів Олександра Снігурського передати їх у рідне село Волошина -- Келечин. Спочатку вони зберігатимуться в кімнаті-музеї Волошина в місцевій школі, а далі стануть експонатами музею Августина Волошина, який там побудують. На переконання керівника області, президент Карпатської України -- найвизначніша постать в історії Закарпаття. Тому обласна влада робить максимум, аби увічнити його пам'ять. Аби нащадки знали про Героя України, якому першому в державі посмертно присвоєно це високе звання.

 

Василь НИТКА.

 

Закарпатська область.

 

Голос України