З нагоди Міжнародного дня ромів, який відзначається 8 квітня, у Чернігові перебувала делегація Міжнародної організації ромів. У міській раді гостей зустрів заступник міського голови Олександр Ломако, який зазначив, що зараз у місті мешкає близько 100 сімей ромів, які інтегровані в суспільство і не зустрічають жодних ознак дискримінації.

 

На знімку:

 

пам'ятник тисячам ромів,
знищених в роки нацистської окупації Чернігова

 

Проте історія цього кочового народу в час німецької окупації була трагічною. Протягом липня 1942 року всіх ромів Чернігівської області -- кочових і тих, що жили в містах і селах -- зібрали в Чернігові і ув'язнили. При цьому людям говорили, що готують їх до переселення у Сербію. Вони перебували там до кінця липня. А 1, 2 та 3 серпня всіх зібраних ромів, загалом близько 5 тисяч, розстріляли на Подусівці, на околиці Чернігова. Це були переважно жінки та діти, бо більшість чоловіків були мобілізовані чи перебували в евакуації разом із підприємствами.

 

Делегація гостей поклала квіти до меморіалу розстріляним ромам, що на Подусівці.

 

-- За кордоном цей пам'ятник більш відомий, ніж у місті та області, -- каже Марина Казанська, керівник громадської організації "Романо дром". -- Коли в Берліні створювали меморіал геноциду ромів -- озеро, навколо якого розкладені трикутні камені, на яких -- назви міст, де є пам'ятники загиблим у роки війни ромам, то на одному з таких трикутників вказали і Чернігів.

 

Продюсер та координатор проектів радіо "Ла Беневоленсія" Адріана Коста готує фільм про геноцид ромів по всій Європі. Її мета -- опитати людей, які були очевидцями тих подій, і створити фільм про цю трагедію. У планах зібрати свідчення людей про геноцид ромів у 12 країнах, в тому числі й в Україні.

 

Василь ЧЕПУРНИЙ.

Фото надано автором.

 

Чернігів.

 

Голос України