Виставка під назвою «Князі Острозькі: європейський вимір української історії», присвячена представникам відомого шляхетського роду, які в XV — першій половині XVІІ ст. відігравали визначну роль у суспільно-політичному житті не лише України, а й усієї Східної та Центральної Європи, відкрилася в Національному Києво-Печерському історико-культурному заповіднику. Династія Острозьких, які тривалий час активно впливали на державотворчі, релігійні й культурні процеси, презентує період історії, спільний для українського, польського, литовського і білоруського народів. Про це під час відкриття експозиції говорили міністр культури України Євген Нищук, почесний президент фонду сприяння міжнародному спілкуванню «Українське народне посольство» Леонід Кравчук, Надзвичайний і Повноважний Посол Литовської Республіки в Україні Марюс Януконіс.

Євген Нищук наголосив, що представлені в експозиційній залі книги, видані у Острозькій друкарні, старовинні документи, церковні старожитності, лицарські обладунки і зброя XVІ—XVІІ ст., картини, мапи є яскравим прикладом того, що українська нація вже давно є частиною європейської родини. Про спільну з нею історію розповідає і копія одного з найкращих батальних полотен доби Відродження «Битва під Оршею» (оригінал у Національному музеї у Варшаві), присвяченого подіям 1514 р., коли об’єднане військо українців, литовців, поляків і білорусів на чолі з волинським князем Костянтином Острозьким завдало нищівної поразки втричі більшій армії Московського князівства.

«Ця виставка матиме продовження в Литві — відкриється в ті дні, коли українці зможуть перетинати європейські кордони за безвізовим режимом», — сказав міністр.

Генеральний директор Києво-Печерського заповідника Любомир Михайлина розповів про відтворення надгробного пам’ятника Костянтину Острозькому, який був одним із найбільших благодійників лаври. Тут його коштом у XV ст. відбудовано Успенський собор і встановлено новий іконостас. Згідно із заповітом, князь був похований у соборі, а частина його маєтностей перейшла лаврі. Коли храм підірвали у 1941-му, було знищено і величний пам’ятник — перлину мистецтва доби Ренесансу. В Україні скульптури цього періоду, на жаль, не збереглися. Звідси й особлива цінність та актуальність проекту. Як зазначив Любомир Михайлина, на виставці вперше експонується макет пам’ятника, який буде виготовлений із білого й червоного мармуру. Над реалізацією проекту працюють українські і литовські скульптори Олекса Сидорук, Борис Крилов і Арунас Сакалаускас.

«Справді, дуже символічно, що виставка відбувається напередодні старту безвізового режиму між Україною та Європою, — підкреслив Надзвичайний і Повноважний Посол Литовської Республіки в Україні Марюс Януконіс. — Костянтин Острозький — вагома постать в історії стосунків Литви і України, мені дуже приємно, що зараз обговорюється ідея назвати нашу спільну українсько-польсько-литовську військову бригаду ім’ям Костянтина Острозького».

Світлана ЧОРНА.

Фото на сайтіwww.golos.com.ua