Пацієнту з Вінниччини Вадиму Шевчуку, який разом із батьком опинився на лікарняному ліжку з діагнозом «ботулізм», на «гарячій лінії» Мінохорони здоров’я повідомили: «В Україні вакцини нема, шукайте за кордоном...»

 

Медсестра реанімаційного відділення Вінницької обласної лікарні імені Пирогова Марія Боровська біля старшого Шевчука — Віктора Володимировича.

 

В’ялений карась, якого з’їли батько та син Шевчуки з Липовецького району, виявився отруєним збудником ботулізму. Порадивши шукати рятівну сироватку за кордоном, оскільки в Україні її немає, лікарі уточнили: часу — п’ять діб, інакше...


Батько Віктор Володимирович (62 роки) перебував у вкрай важкому стані. Дружина Тамара каже, що в чоловіка навіть не стало сил розмовляти, найбільше їх злякали судоми тіла... У сина захворювання проходило у легшій формі. Все одно температура підвищувалася до 39 градусів. Незважаючи на це, Вадим вирішив зателефонувати на «гарячу лінію» Мінохорони здоров’я (МОЗ). Каже, де ще шукати пацієнту порятунку. «Сироватки проти ботулізму у нас справді нема», — таку відповідь почув у телефонній слухавці. Найбільше вразив спокійний тон чиновника. «Тут людина помирає, а їй радять шукати ліки за кордоном. Для чого тоді нам таке міністерство?»


Привіз батькові гостинець


Вадим проживає у Києві. Коли їхав у гості до батьків, серед інших гостинців купив в’яленого карася. Спеціально для цього заїхав у мегамаркет у селі Гатне Києво-Святошинського району. Каже, особисто йому така риба не смакує. Батькові подобається.


— Того дня ми їли мамин свіженький суп із зеленню з домашньої грядки, — розповідає Вадим. — А потім посмакували карасиком. Кажу, посмакували, бо скільки того одного карасика на нас двох. Ні пива, ні горілки не вживали, бо я взагалі спиртні напої ігнорую.


Першим відчув нездужання син. Вадим одразу вдався до промивання шлунку й кишківника, випив сорбенти. Каже, під час блювоти явно відчувався запах риби. Батько не став цього робити. Сподівався, що все минеться.

Тим більше, він спочатку майже не відчував симптомів. Однак, зрештою, обидва опинилися на лікарняному ліжку у Липовецькій районній лікарні. Там встановили діагноз — «ботулізм». Стан пацієнтів не покращувався, і їх доправили до обласної лікарні імені Пирогова. В обох була висока температура, недомагання, нудота, інші симптоми. Батько перебував у вкрай важкому стані. Тому обох пацієнтів поклали у реанімаційне відділення.

Старшого Шевчука лікарям вдалося, як кажуть в народі, витягнути з того світу. Чи допомогла протиботулінічна сироватка, лікарі не можуть ствердно відповісти. Її вводили вже на шостий день від початку отруєння. Раніше рідним пацієнтів не вдалося придбати. Ефективність дії такого препарату досягається протягом перших п’яти діб від початку захворювання.


Смертельний випадок стривожив


— У мене був справжній шок, коли почула, що у нас є п’ять діб на пошук сироватки, — розповідає дружина Вадима пані Ольга. — Саме перед тим по телебаченню показали сюжет, що одна людина померла від ботулізму.

Причиною також стала в’ялена риба. Причому Вадим купував її у тій само мережі, що й чоловік, який помер.


За словами співрозмовниці, сироватку вони знайшли в Росії. Каже, там в аптеках препарат не продається. Його замовляють спеціалізовані лікарняні заклади. У Вінниці їх попередили, що сироватка у жодному разі не має бути з простроченим терміном дії. Тому просили знайомих, щоб дістали безпосередньо у виробника. Завод розташований в іншій області. Час спливав швидко. Доставити сироватку до Вінниці вдалося тільки на п’яту добу після отруєння. У Шевчуків ще залишилася вакцина. Не всю ввели. За необхідності можуть поділитися з тими, у кого виникне потреба. Уточнюють, що термін дії препарату — два роки.


Шевчуки кажуть, що звертатимуться до суду, позиватимуться до дирекції маркету. Вони витратили значну суму на лікування. Але нині для них найважливіше — поставити на ноги батька.

Вінницька область.

Як виявляються симптоми захворювання?

Як пояснюють медики, збудник ботулізму може бути у консервах, м’ясних, рибних, домашнього чи фабричного приготування, в яких закінчився термін дії, а також у в’яленій рибі. Його симптоми — погіршується мовлення, функція зору, контактність, з’являється хриплість у голосі, відчувається слабкість у м’язах, виникає параліч тіла, стає важко дихати, ковтати.

Довідка

За даними МОЗ, у 2016 році в Україні від захворювання на ботулізм померло дев’ять осіб. Загалом зареєстровано 96 випадків харчових отруєнь, викликаних збудником ботулізму, з кількістю потерпілих 115 осіб, у тому числі 10 дітей. Захворювання, пов’язані з вживанням: м’ясних консервів та інших виробів з м’яса — у 57 хворих, риби в’яленої, копченої та консервованої — у 50, овочів консервованих — у 6, невідомий продукт — у 2 хворих.

Коментар

Небезпека для життя ще не минула


Завідувач відділення реанімації обласної лікарні імені Пирогова Олександр Дацюк (на знімку):

 


— Ботулізм настільки страшна токсична отрута, що може спричинити зупинку серця. Сироватка — основний лікувальний засіб боротьби з причиною хвороби, все інше — замісна терапія. Одного з пацієнтів, молодшого за віком, уже виписали. Йому допомогло те, що вчасно надав собі першу допомогу. Сироватку також вводили, як і його батькові, але в значній мірі вже для профілактики.


Сподіваємося на позитивний ефект лікування старшого чоловіка. Динаміка поліпшення його стану вже фіксується: з’являються дихальні рухи, періодично відключаємо від дихального апарата, не потребує лікувального сну, він у контакті. Сам факт, що не погіршується стан здоров’я, це вже добре, і є надія на одужання. Однак небезпека для життя ще не минула.


Фото автора.