Укр | Рус
<<Збереження України - це наше ключове досягнення>>, - заявила Перший заступник Голови Верховної Ради України Ірина Геращенко під час зустрічі з Надзвичайним і Повноважним Послом Королівства Норвегії в Україні Уле Тер’є Харпестад Нафта дешевшає після оновлення максимумів Криниця зі смачною водицею З'явився <<Повстанський хутір>> Теніс. Світоліна зіграє на Підсумковому турнірі Футбол. Для Гвардіоли сьогоднішній матч проти «Шахтаря» – сьомий у кар'єрі тренера Президент Польщі Анджей Дуда відмовився від запропонованої ним судової реформи «Серцеві» столичні хірурги безкоштовно прийматимуть мешканців Рівненщини Нацбанк послабив гривню до 26,32 Маємо повний комплект нагород! 26 вересня. Пам’ятні дати Зведення штабу АТО на 06:00 26 вересня 2017 Футбол. «Гірники» очікують гру максимальної складності Рівненські атомники працюють над продовженням терміну експлуатації блоку №3 На Рівненщині повідомлено про підозру групі осіб, які виготовляли і збували наркотики
загрузка...
Голосування
Чого очікуєте від медичної реформи?

Голосувати
На головну
24.06.2017

Філософ людиноцентризму

У кожного дослідника, що присвятив своє життя науці, є ідея, яка з часом стає визначальною характеристикою його доробку. Василь Григорович Кремень знайшов її у людиноцентризмі. Змінюються епохи й покоління, однак не втихають дискусії на теми: для чого живе людина і які в неї взаємні обов’язки з владою і соціумом.

 

Ми живемо в часи планетарних цивілізаційних трансформацій, формування нового типу грамотності і культури — цифрової, становлення нового типу суспільства — інформаційного, знаннєвого. Основним рушієм у цих умовах стає людський ресурс. Рівень інтелектуального потенціалу означає рівень прогресу.
В. Г. Кремень у монографії «Колективність і індивідуальність: доля однієї з ключових соціалістичних ідей» (1990 р.) масштабно окреслив свою людиноцентричну концепцію. Колектив, спільнота, влада, держава сильні сильною особистістю. Головне — формування інтелектуально багатої, морально і фізично здорової, працездатної, соціально відповідальної особистості, завдяки якій тільки й зможе бути успішними колектив, спільнота, нація, влада, держава.
У Василя Григоровича понад 800 наукових публікацій. І важко серед них знайти таку, де б не йшлося про проблеми особистості, її самореалізацію і суспільну віддачу. Його часті публічні виступи протягом останніх десятиріч по радіо й телебаченню, у пресі, перед великими і малими аудиторіями сповнені роздумів про людську особистість, її цінність і роль. І в монографіях «Філософія національної ідеї: Людина. Освіта. Соціум» (2007), «Філософія людиноцентризму в стратегіях освітнього простору» (2009, до речі вона двічі ще перевидана в Україні і видана в Польщі), «Синергетика в освіті: аспекти людиноцентризму» (2012) дано фундаментальне осмислення і суті людиноцентризму в ХХІ столітті, яке прагне стати гуманітарним, і шляхів утвердження людиноцентризму в освіті, культурі, економіці, праві, політиці, міжлюдських відносинах. Насамперед — в освіті. Бо саме через неї формується особистість, яка зможе стати центром соціального і духовного тяжіння, і формуються людиноцентричні погляди і настрої у масовій свідомості, зокрема в еліти, творців законів і політик.
Академік В. Кремень не тільки філософ і теоретик людиноцентризму, а й організатор реалізації людиноцентричних стратегій і програм. Він був ініціатором і керівником авторського колективу підготовки Національної доктрини розвитку освіти і Національної стратегії розвитку освіти в Україні, які затверджені указами Президента України. Ці державні документи узаконили людиноцентристську освіту в Україні. В основу реформи системи освіти покладено принцип пріоритетності людини, а ключовим завданням освіти у ХХІ столітті визначено розвиток мислення, орієнтованого на майбутнє. Причому освіта має бути безперервною протягом усього життя. В цьому суть інтелектуального проекту нової цивілізації. Особистість повинна постати як свідомий творець своєї і суспільної долі, а соціум, влада і держава зобов’язані створювати їй для цього необхідний простір. Філософ і педагог В. Кремень зробив помітний внесок в нову ідеологію людиноцентризму, яка стає брендом грядущої інформаційної цивілізації.
Труди і дні В. Кременя — яскравий доказ безпідставності міфів про меншовартість українців, що українці — сільська, а тому нібито слабка нація. Хлопець із звичайного села на Сумщині, що вчився в звичайній сільській школі, закінчив столичний університет, став відомим ученим і педагогом, державним діячем (членом парламенту і міністром), обраний академіком ряду академій, має високий індекс цитування у вітчизняних і зарубіжних виданнях, створив і очолює велику філософсько-педагогічну школу людиноцентризму, що працює над найвищим інтелектуальним проектом — формуванням особистості, яка постійно буде розвивати в собі і в людській спільноті гармонію добра, краси і істини. Значить, українська нація стоїть на Кременях.

Олексій ОНИЩЕНКО
віце-президент Товариства «Знання» України, 
академік НАН України.

Всі статті рубрики На головну