Так можна охарактеризувати мету фестивалю, що у ці вихідні відлунав на батьківщині Тараса Шевченка, в його рідному селі Моринцях на Черкащині (на знімку). "Ше.Фест-2017" проводять тут уже вчетверте. Цього разу його присвятили 100-річчю Української революції, події якої задовго передбачив у своїх творах Кобзар. Загалом тут кожен зміг побачити і уявити Шевченка не лише в звичному для нас образі пророка, бунтаря, революціонера, а й неформала своєї епохи, українського й сучасного. Одне слово, Шевченка канонічного і без канонів.

 

Саме цього, нетипового погляду, каже організатор фестивалю Юлія Капшученко-Шумейко, і прагнули, адже, на жаль, для багатьох із шкільної програми він був загнаний у певні рамки, а тепер стає близьким і зрозумілим, бо такий, як усі.

 

І цьому неабияк сприяла програма просвітницької галявини фестивалю. На творчому майданчику серед розлогих півсторічних дубів, які було висаджено тут відомими культурними діячами України і світу до ювілею поета, в 1964 році, неабияк пророчо звучали твори Шевченка, а також відбувалися гутірки з шевченкознавцями, політологами, істориками, мандрівниками тощо. Зокрема історик Марина Мірзаєва розкрила таємницю, як і коли Тарас Григорович передбачив революцію 1917-1921 років, а показав образ Тараса Шевченка в процесах української революції кандидат історичних наук Юрій Митрофаненко. З надсучасною лекцією "Шевченко між канонізацією і десакралізацією" перед глядачами виступив історик Максим Яковлєв. Не могли не заслухатися й лекцією Оксани Данильченко. Вона повідала про жінок та психологічні особливості Шевченка.

 

На знімку:

 

вдячні глядачі фестивалю

 

А поки одні слухали лекції та дискутували, на поетичному батлі змагалися молоді поети.

 

А на театральній сцені йшла підготовка до вистав. Цього разу глядачеві представили "Чужі сни" -- театральний перфоманс за творчістю Тараса Шевченка та "Полустанок останнього кохання" -- вистава про останнє захоплення поета, дівчину Ликерію із Ніжина.

 

Довго не відпускала публіка й відомого письменника Василя Шкляра, який привіз на "Ше. Фест" свою, щойно видруковану книгу "Троща". Тож тут у сакральному місці відбулася її перша презентація.

 

Колись Тарас Шевченко і загалом українська поезія й музика надихнули Юрка Фединського переїхати з далекої Америки на батьківщину своєї бабусі, і тепер відомий кобзар із дружиною-українкою популяризує Україну за кордоном та ще більше надихає наше молоде покоління до творення нової культурної нації тут. Юрко дуже частий гість на передовій, не міг пропустити він і фестиваль "Ше.Фест" (на знімку ліворуч).

 

У вечерню пору, за традицією, події переносились на сільський стадіон. Там на музичній сцені просто неба лунали пісні найулюбленіших українських рок-гуртів, які так чи інакше причетні до творчості Шевченка. Зокрема, дуже по-сучасному було представлено твори Шевченка у виконанні рок-гурту "САД", лідер і соліст якого Сергій Решетник є автором 23 композицій на вірші Тараса Шевченка.

 

І вже для зовсім стійких і невсипущих на нічній акустичній галявині свою творчість представляли українські гурти та вокалісти, а на іншій локації -- в нічному кінозалі тривав показ сучасних українських фільмів "Спадок нації", "Гніздо горлиці" тощо.

 

Тим часом на мистецькій галявині всі два дні кипіла робота. Тут, окрім виставки картин знаних художників і початківців та найрізноманітніших майстер-класів, кожен зміг долучитися до написання двохметрового полотна "Катерина", яка під завершення фестивалю стала його окрасою (на знімку).

 

Картини можна було придбати й на благодійній акції "Картинами викупити Україну". Адже фестиваль, як із самого початку наголошували організатори, є благодійним.

 

Цього року збирали кошти на потреби родини загиблого бійця АТО, в якій зростає троє маленьких діток. Для цього відомі українські художники виставили на аукціон свої роботи. І це дуже символічно, адже, як відомо, Тараса Шевченка з кріпацтва викупили теж завдяки мистецтву.

 

Одне слово, через музику, через театральні вистави, через художників і лекторів тут представили Шевченка цікавим, сучасним і напрочуд актуальним. Як зазначили організатори, "Ше.Фест" -- це фестиваль, де кожен може побачити в Шевченкові не лише звичний образ пророка та надзвичайного генія, а й близького та зрозумілого кожному справжнього українця і звірити по ньому свої моральні та національні орієнтири. Так і було.

 

Марина КРИВДА.

Фото автора.

 

Голос України