Укр | Рус
<<Збереження України - це наше ключове досягнення>>, - заявила Перший заступник Голови Верховної Ради України Ірина Геращенко під час зустрічі з Надзвичайним і Повноважним Послом Королівства Норвегії в Україні Уле Тер’є Харпестад Нафта дешевшає після оновлення максимумів Криниця зі смачною водицею З'явився <<Повстанський хутір>> Теніс. Світоліна зіграє на Підсумковому турнірі Футбол. Для Гвардіоли сьогоднішній матч проти «Шахтаря» – сьомий у кар'єрі тренера Президент Польщі Анджей Дуда відмовився від запропонованої ним судової реформи «Серцеві» столичні хірурги безкоштовно прийматимуть мешканців Рівненщини Нацбанк послабив гривню до 26,32 Маємо повний комплект нагород! 26 вересня. Пам’ятні дати Зведення штабу АТО на 06:00 26 вересня 2017 Футбол. «Гірники» очікують гру максимальної складності Рівненські атомники працюють над продовженням терміну експлуатації блоку №3 На Рівненщині повідомлено про підозру групі осіб, які виготовляли і збували наркотики
загрузка...
Голосування
Чого очікуєте від медичної реформи?

Голосувати
На головну
02.09.2017

У Жовкві знають, як зекономити на півмільйона горняток кави

Надія ГЕРБОВКА.

У невеличкому мальовничому містечку Жовква на Львівщині — майже 13,5 тисячі мешканців. Крім того, що воно є туристичним центром воно стало ще й енергоефективним містом.


Такий статус вдалося здобути завдяки тому, що Жовква — єдине місто не тільки України, а й усієї Європи, в якому реалізовують одразу два проекти в рамках програми ЄС «Угода мерів — Демонстраційні проекти».


Своїм досвідом із реалізації проектів жовківчани поділилися під час тематичного семінару. На нього запросили представників проекту ЄС і очільників інших українських міст.


Міський голова Жовкви Петро Вихопень розповів гостям про непростий шлях міста до енергозбереження. У 2003 році «Жовкватепло-енерго» стало комунальним міським підприємством з мільйонними боргами за газ. Тоді місто мало п’ять газових котелень, які опалювали 49 багатоквартирних житлових будинків та 20 бюджетних установ. Мережі були в занедбаному стані. Провівши аудит та обрахувавши всі видатки, вирішили переходити на котли на твердому паливі та впроваджувати енергоощадні системи. 


У 2005 році тут розробили концепцію модернізації теплопостачання. Із 2005-го по 2011-й замінювали теплові мережі.


У 2012-му Жовква приєдналася до «Угоди мерів щодо клімату та енергії».


У 2014 році місто отримало грант ЄС на модернізацію комунальної котельні, реконструкцію дитячого садочка, заміну 4,5 кілометра тепломереж та створення восьми індивідуальних теплових пунктів у багатоквартирних будинках.


Садочок обрали для реконструкції не випадково. Міський голова Жовкви: «У 2015 році у нас у садочках захворіли 272 дитини, у 2016-му — 182. У наших садочках, це не є таємницею, не дотримується температурний режим.

Старі стіни та вікна випускали тепло, було вогко, діти хворіли. Тепер в одному садочку зробили вентиляцію та утеплили стіни. Температура відповідає нормам і повітря чисте».


Керівник команди підтримки програми «CoM-DeP» Ян Ваандерс (на знімку в центрі) повідомив, що з тих проектів, які подавали на конкурс у 2014 році, 11 буде втілено в Україні, і два з цих одинадцяти — у Жовкві.

 


Гості побували й на об’єктах.


Міська котельня (на знімку), від якої подаватимуть тепло у всю Жовкву, працює на відходах деревини. Палять тирсою та трісками, що дає змогу економити майже два мільйони гривень на рік.

 


Загальний бюджет модернізації котельні становить 860 тисяч євро. З них грант ЄС — 688 тисяч євро. Ще понад 20 відсотків від суми проекту повинні знайти у місцевих бюджетах. 172 тисячі євро фінансує саме місто та надає обласний бюджет.


Замінили більшу частину старих труб на нові ізольовані. Вони виготовлені на львівському підприємстві і слугуватимуть 50 років.


У будинках встановили індивідуальні теплові пункти, які реагують на погоду. Регулюють подачу тепла. Тобто жителі не платитимуть зайвого.


Нині проводять роботи у дитячому садочку (на знімку), які дадуть змогу економити майже 50 тисяч гривень на рік. Замінено дах, встановлено нові ринви, здійснюється утеплення фасаду. Вікна і двері поміняли.

 


Міський голова Петро Вихопень переконаний: «Громада має дбати про збереження енергії — від найменшого до найстаршого. Тому ми проводимо Дні енергії для того, щоб люди переконалися: якщо вони не економитимуть — ніхто за них цього не робитиме».


У Жовківській школі 


№ 3 обладнали клас енергоощадності. Тут дітям на уроках фізики розповідають, як економити електроенергію. На фасаді школи є сонячна батарея, на подвір’ї — вітряк, а у класі спеціальні стенди — з енергоощадними лампочками.


Кожен крок у запровадженні європейських проектів перевіряють європейські екс-перти, діє група підтримки, яка контролює і надає консультації на кожному етапі.


Під час реалізації проектів Жовква навчилась економно витрачати кошти. Міський голова розповідає: «Європейський Союз у квітні минулого року поклав півмільйона євро на рахунок у відділенні «Ощадбанку». Я роблю документацію за ті гроші, проводжу тендери і маю чим заплатити. І європейські кошти 31 січня нікуди не зникли».


У Жовкві після реалізації проектів сподіваються заощадити 10812 МВт/год енергії та 2379 тонн СО2. Міський голова каже: «Цієї кількості енергії вистачить для приготування 500 тисяч горняток кави, а для перевезення такої кількості вуглецю необхідно 40 залізничних вагонів».

ДОВІДКОВО

Понад сто українських міст нині є членами програми Європейського Союзу «Угода мерів», яка полягає в тому, щоб підвищувати енергоефективність і знижувати кількість викидів вуглецю в повітря. Перша умова отримання коштів — місто має скласти план сталого енергетичного розвитку та подати його до європейської комісії. Нині вже 36 міст України виконали цю умову і беруть участь у другому етапі конкурсу.

 

Фото надано автором.

Всі статті рубрики На головну