Відомо, що у Млинівському районі Рівненщини лише три сільські ради — Мальованська, Миколаївська і Підгаєцька — перебувають у статусі… сільрад. Решта 26 сільських рад і одна селищна утворили п’ять об’єднаних територіальних громад.

Із отих трьох сільрад чи не в найзручнішому децентралізаційному становищі опинилася Миколаївська сільська рада. Обставини так склалися, що у жителів її населених пунктів немає вибору, і вони змушені об’єднуватися в територіальну громаду із сусідньою Повчанською сільською радою Дубенського району.
А історія цього питання така. На старті процесу децентралізації, у 2015 році, в Миколаївській сільській раді ухвалили рішення ввійти до складу Млинівської ОТГ. Принаймні за такий вибір проголосувала більшість жителів. Мабуть, далися взнаки давні зв’язки з райцентром у Млинові: непрості географічно, але ділові й комфортні. Хтозна: може, все склалося б так, як задумувалося, але в наміри миколаївців суттєві зміни внесла конструкція децентралізаційного процесу в районі, а саме — утворення Бокіймівської ОТГ. Якщо ж бути точнішим, то вирішальну роль зіграв той факт, що до складу Бокіймівської ОТГ увійшла Хорупанська сільська рада, а як наслідок — це призвело до того, що Миколаївська сільська рада втратила спільну межу з Млинівською ОТГ, а відтак не може ввійти до її складу.
Що стосується Бокіймівської ОТГ, то мешканці сіл Миколаївка, Буди, Яблунівка, Підбрусинь відмовилися увійти до її складу. І хоч напряму з Миколаївки до Бокійми через Козирщину 12 кілометрів, але бездоріжжям, а не цивілізованим трактом. Перспектив на те, що новостворена ОТГ зможе вирішити цю дорожню головоломку, немає, і, очевидно, нескоро ця зірочка надії заяскравіє на горизонті життєдіяльності Бокіймівської ОТГ. Зрозуміло, що за таких обставин миколаївці відмовилися від новоутворення з громадою млинівської прописки, бо транспортний круг до центру новоутвореного територіального об’єднання завдовжки більш як тридцять кілометрів аж ніяк не додавав оптимізму.
Як було діяти в цьому децентралізаційному гострому куті? Звісно, в селах Миколаївської сільської ради зважили всі аргументи і дійшли висновку про початок перемовин із Повчанською сільською радою сусіднього району. Тим паче, що у вітчизняне законодавство було внесено відповідні зміни, які надали право утворювати ОТГ сільським радам суміжних районів, якщо вони мають спільну межу.
Після тривалих нарад-консультацій торік у грудні в Миколаївську сільську раду з Рівненської облдержадміністрації надійшов висновок про те, що проект рішення Повчанської і Миколаївської сільських рад відповідає законам України. Відтак на грудневій сесії Миколаївська сільська рада ухвалила рішення про добровільне об’єднання з Повчанською сільською радою в об’єднану територіальну громаду з центром у Повчі. Згідно з перспективним планом до Повчанської ОТГ має ввійти і Мильчанська сільська рада Дубенського району, однак на цей час конкретних рішень і кроків з її боку немає, крім відповіді, що там не визначилися. Відтак доля Повчанської ОТГ значною мірою залежить і від вибору жителів населених пунктів Мильчанської сільради.
Зрозуміло, що потенційна Повчанська ОТГ у складі двох сільських рад сусідніх районів додає головного болю очільницям тих рад, бо, крім рахунків-розрахунків, мимоволі пульсують тривожні думи про невеличку ОТГ з населенням до двох тисяч жителів, та ще й закрадаються сумніви у її спроможності.
Цьогоріч у лютому в Рівненську ОДА надіслані документи, які скерують у Верховну Раду України, де народні обранці їх вивчать і розглянуть питання про призначення виборів у Повчанській ОТГ. Щоправда, можливі й інші рішення українського парламенту, тож у Миколаївці не відкидають будь-яких сценаріїв децентралізаційного поступу. Принаймні сільський голова Людмила Тимощук наголошує: якщо у Києві не складеться, то Миколаївська сільська рада, як у казці, опиниться на роздоріжжі з напрямками на Дубно, Млинів і на Демидівку. І будь-який вектор об’єднання має підґрунтя. В тому числі з Вовковиївською сільською радою Демидівського району — і це не хворобливі фантазії, а цілком реальна перспектива. А як воно буде?

Віталій ТАРАСЮК.

Млинів Рівненської області.