Дострокові парламентські вибори в Македонії не знадобляться. Про це стало ясно в п'ятницю, коли в парламенті після 22.00 питання про внесення поправок до конституції з перейменування країни в Республіку Північна Македонія було винесено на голосування. 80 депутатів 120-містного парламенту (на історичному засіданні були присутні 119 народних представників) проголосували "за" цю пропозицію, що становить рівно дві третини голосів, необхідних для затвердження історичного рішення. "Проти" було 39 депутатів від опозиційної партії ВМРО-ДПМНЄ. Голосування проводилося в електронному режимі, а коли на табло напроти слова "за" з'явилася цифра 80,  депутати від ВМРО-ДПМНЄ зажадали провести поіменне голосування. Але кінцева цифра й після цього не змінилася.

"Сьогодні історичний день для нашої країни. Ми разом написали її нову історію. Наші мрії про краще життя в більш кращій країні -- здійсняться", -- заявив прем'єр-міністр Зоран Заєв після остаточного оголошення результатів голосування. Він щиро подякував депутатам, які схвалили зміни до конституції, які були необхідні для того, щоб договір із Грецією став легітимним, і для країни з новою назвою відкрився шлях у НАТО, а потім і в ЄС. І особливу вдячність висловив вісьмом депутатам від ВМРО-ДПМНЄ, які інтереси країни та народу поставили вище за вузькопартійні. Зі стану опозиції почали стверджувати, що на тих чинився тиск, а секретар ВМРО-ДПМНЄ Ігор Янушев прилюдно заявив, що депутатам від цієї партії пропонували "мільйони євро, щоб вони голосували проти волі громадян Македонії", і закликав прокуратуру почати розслідування випадку "вчиненого тиску на депутатів". Голова ВМРО-ДПМНЄ відразу після засідання парламенту оголосив, що вісімка відступників рішенням виконкому, який провів екстрене засідання,  виключається з лав партії.

У зв'язку з тим, що на їхню адресу почали надходити погрози про фізичну розправу, прем'єр-міністр заявив, що всі вісім депутатів і їх родини отримають державний захист, а наклепом про тиск на них і нібито підкупом займуться органи правосуддя. Зекір Рамчилович -- один із тих, кого виключили з лав ВМРО-ДПМНЄ, заявив, що голосував по совісті, а не з-під палка чи за винагороду. "Замість перебування в хаосі, Македонія одержала можливість вийти із кризи й вирішити багаторічну суперечку. Це було справжньою причиною нашого голосування за внесення змін до конституції. І це є нашої вільно вираженою волею, в основі якої висока політична відповідальність, виявлена в доленосний для країни момент. Усі інші твердження про мотиви голосування є спекуляціями та наклепом, які, сподіваюся, не залишаться непокараними", -- заявив  македонський політик.

Першим, як і очікувалося, привітав з перемогою Зорана Заєва його колега із Греції Алексіс Ципрас. Він зазначив, що парламент країни добився взаємного успіху й зробив "дуже важливий крок до мирного й процвітаючого майбутнього наших двох держав". Прем'єр-міністр Албанії Еді Рама у своїй сторінці в Twitter написав дуже коротко: "Із днем народження, Республіко Північна Македонія!". Від імені ЄС Зорана Заєва привітав із цією перемогою єврокомісар з розширення Йоханнес Хан і відзначив політичну волю "усіх, хто вирішив надати Македонії шлях до ЄС". Він заявив, що поважає вільний вибір македонських депутатів. Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг у своєму привітанні наголосив, що після ухвалення конституційних змін дуже важливо "закінчити національні процедури відповідно до договору про назву держави та здійснити історичну можливість приєднання країни до НАТО".

Привітання депутатам парламенту з висловленням цілковитої підтримки прийшли також з Вашингтона, Берліна, Відня, Парижа, Софії й інших європейських столиць. Позицію Росії із приводу того, що сталося, висловило посольство країни-агресора в Скоп'є. І вона, звичайно, відрізняється від загальноєвропейської. На своїй сторінці в Twitter дипмісія відзначила, що Москва не змінить свою позицію стосовно імені колишньої югославської Республіки Македонія.

Так, визнавати свою чергову політичну поразку на Балканах Кремлю дуже важко й болісно. Ні відкрита підтримка опозиції в цій країні, ні підкупи політиків і журналістів, ні погрози, які в розпачі посол Росії відправляв владі й народу, що після рішення про вступ до НАТО, Скоп'є опиниться під прицілом російських ракет, не подіяли.

Тепер Республіка Північна Македонія прискорить підготовку до вступу в Альянс, щоб стати його 30 повноправним членом.

Раніше повідомлялося, що весь процес перейменування країни може зайняти  майже три місяці. Але Зоран Заєв в неділю в місті Воландово заявив, що уряд зробить усе можливе, щоб необхідні процедури були завершені за 15 днів. За цей період будуть підготовлені всі пропозиції з урахуванням зауважень депутатів від опозиції та знову винесені на голосування парламенту.