Укр | Рус
Повідомлення про виграш автомобіля - одна із злочинних схем аферистів Втеча та переслідування: у Рівному поліцейські затримали чоловіка, через дії якого травмувалося троє Прикарпаття: 3 паліїв викраденого автомобіля затримано Офіцерів бригад та підрозділів територіальної оборони навчають за стандартами НАТО До Дня Святого Миколая діти рівненських Героїв отримають грошову допомогу Розгляд справи Кернеса перенесли - захворів суддя У Резолюції Генасамблеї ООН є вимога до Москви вивести своі збройні сили з окупованого Криму і деокупації територій України, - Ірина Геращенко Україна наполягає на присутності моніторингової місії СММ в акваторії Азовського моря, - Ірина Геращенко Щоденне зведення Міноборони України щодо обстановки в районі проведення операції Об’єднаних сил Віримо, що саме любов до України та єдність допоможуть нам здобути перемогу у війні та мир - пластуни передали Президенту Вифлеємський вогонь миру Львівський кардіоцентр, Дрогобицька лікарня: є нові ангіографи У Знам’янському р-ні - ДТП: п’яний збив 4-річного і втік «Хмельницькелектротранс» потребує... кондукторів Миргород: є вже 3 амбулаторія сімейної медицини Хакера з Кривого Рогу покарають за вірус
Загрузка...
На головну
21.11.2018

В архівній справі репресованого знайдено шматочки хліба із жолудів, випеченого в 1932 і 1933 роках

Світлана БІЛА

Два шматочки хліба, випеченого із шкаралупи жолудів, картоплі й різних домішок у 1932 і 1933 роках, знайдені в архівній кримінальній справі № 65567 репресованого мешканця Києва Олексія Сорокіна, представили у Центральному державному архіві громадських об’єднань. 

Справу учителя співу, регента церковного хору, який народився 1877 року у селі Клепачі Хорольського району на Полтавщині, разом з іншими 34 тисячами одиниць зберігання передали із СБУ до ЦДАГО у 1994 році. Відтоді її ніхто не замовляв. Речові докази злочину сталінського режиму виявили під час планових робіт з науково-технічного опрацювання матеріалів, поаркушного перегляду справ. З документів відомо, що Олексій Сорокін за соціальним походженням — із селян. У 1889 році закінчив народне училище, а згодом — учительські курси. Працював у школі, з 1912-го по 1916 рік був регентом Кубанського козачого військового хору, пізніше знову вчителював та керував церковним хором. Певно, тоді й потрапив на облік НКВС.
— Олексія Сорокіна заарештували 26 червня 1941 року, коли під час наступу німецьких військ розпочалася зачистка нелояльних до влади громадян, — каже директор Центрального державного архіву громадських об’єднань Ольга Бажан. — У його кримінальній справі зберігся звичайний шкільний зошит, куди він записував свої роздуми.
Під час обшуку у Сорокіна знайшли церковну літературу й загорнуті у пояснювальні записки шматочки хліба, які й стали доказами «контрреволюційної та антирадянської пропаганди» киянина. За словами Ольги Бажан, частину книг енкаведисти знищили, а шматочки хліба долучили до кримінальної справи з грифом «зберігати вічно».
— Це непряме визнання владою своєї провини, — зазначає Ольга Бажан. — Вони розуміли, що саме цей речовий доказ можна використовувати в агітації проти злочинів, які було скоєно радянською владою під час Голодомору.
З протоколу допиту арештованого відомо, що на запитання, з якою метою зберігав «сурогат», Сорокін відповів, що на пам’ять для доньки. У 1932 році у своєму записнику киянин занотував: «це образник для нашого повчання». Тоді ж він писав: «ми, кияни, поки що маємо хліб і не пухнемо з голоду, хоч не доїдаємо страшенно... Який страшний голод!». Згодом Сорокін пише: «в 1933 році весною голод припік так всіх киян, що вони вживали в їжу все, що попало, а замість хліба пекли коржики з кори жолудів і шкарлупи картоплі і всяких домішок. Такий образник хліба я залишив моїм дітям на взірець і на повчання. Який страшний голод! Жах!!!».
Олексія Сорокіна засудили за статтею 58-10 («антирадянська агітація») і заслали до Красноярського краю на 5 років. Арештований не визнав себе винним в інкримінованих злочинах. Відомостей про його подальшу долю не збереглося.
Голова Державної архівної служби України Тетяна Баранова зазначила, що на виконання Указу Президента «Про заходи у зв’язку з 85-ми роковинами Голодомору в Україні» в архівах ведеться системна робота з пошуку, дослідження та оприлюднення документів часів Голодомору.
Заступник міністра юстиції України Денис Чернишов наголошує, що тисячі знайдених документів розкривають наміри влади з організації штучного голоду та механізми цілеспрямованого винищення людей. Доведено факти занесення сіл на так звані «чорні дошки», ізоляції військовими частинами та міліцією населених пунктів, обмеження вільного пересування селян, обшуки з метою вилучення продуктів харчування. Він зазначив, що вже встановлено 857 масових поховань замучених голодом.

Світлана БІЛА.
Фото Олександра КЛИМЕНКА.
Більше фото тут - www.golos.com.ua

Всі статті рубрики На головну