Із 1 січня 2019 року набрав чинності новий Порядок здійснення державного моніторингу вод, який було схвалено Кабінетом Міністрів України восени 2018-го. Як зазначають у Міністерстві екології та природних ресурсів, порядок відповідає директивам ЄС і допоможе отримати більше інформації про стан вод в Україні.

«Відтепер моніторинг вод в Україні відбуватиметься за європейськими стандартами. Новий порядок знімає дублювання функцій між різними суб’єктами моніторингу, передбачає чітку процедуру та системний підхід до відстеження стану наземних, підземних, морських вод», — заявив Микола Кузьо, заступник міністра екології та природних ресурсів України з питань євроінтеграції. Він також додав, що завдяки новому моніторингу будуть отримані дані, необхідні для розроблення планів управління річковими басейнами та Морської стратегії.
Коментуючи прийняття порядку, Йоганнес Баур, керівник напряму «Економічна співпраця, енергетика, інфраструктура та навколишнє середовище» Представництва ЄС в Україні, зазначив, що це значний крок на шляху впровадження стандартів ЄС у сфері якості води та управління водними ресурсами. Його виконання вимагатиме не лише організаційних зусиль, а й сучасного обладнання, фінансування та навчання спеціалістів, тому ЄС продовжить надавати підтримку нашій країні у цій сфері.
До розроблення порядку долучилися проект ЄС «Підтримка України в апроксимації законодавства ЄС у сфері навколишнього середовища» (APENA) та проект ЄС — ПРООН «Удосконалення екологічного моніторингу в Чорному морі» (EMBLAS).
Варто зазначити, що нова система моніторингу поверхневих, підземних та морських вод передбачає:
Чіткий розподіл обов’язків між організаціями, які вимірюють показники, без дублювання повноважень.
Розширений список біологічних, гідроморфологічних, хімічних і фізико-хімічних показників для моніторингу.
Запроваджений шестирічний цикл моніторингу.
Введення класифікації стану вод: 5 класів екологічного стану і 2 класи хімічного стану.
Збільшення кількості пунктів моніторингу вод із сотень до декількох тисяч.