Чотири місяці в краю не було голови обласної державної адміністрації — після відставки Валерія Куліча виконувачем обов’язків була його перша заступниця Юлія Свириденко. Тепер голова є, але кадрова кадриль тільки починається. Нещодавно Юлія Свириденко на своїй сторінці в соцмережі написала: «Вчора був останній день роботи в стінах Чернігівської обласної державної адміністрації. Хочу подякувати всім, хто підтримував нашу команду протягом останніх 3,5 року».

Команда йде з гордо піднятою головою

Вона називає результати, якими можна пишатися: один з найкращих в Україні темпів децентралізації — 39 самодостатніх громад, які отримали достатньо коштів для розвитку, чим закладено підвалини для розвитку сіл та селищ на десятиліття вперед; підприємствам області вдалося переорієнтуватися на ринки ЄС, Азії та Африки — подолано критичну залежність бізнесу від Росії; частка країн ЄС в експорті досягла 36%; у Чернігівську область нарешті повірив бізнес — маємо один з найвищих показників в Україні щодо притоку іноземних інвестицій. За останні три роки «нове дихання» отримали підприємства, які працюють на оборонну сферу — нові замовлення, нові робочі місця.
А президент регіональної торгово-промислової палати Костянтин Іванов доповнює: «Додаємо +45,6% зростання експорту за підсумками року, другий результат у державі за рівнем іноземних інвестицій. Дійсно жаль, що йдете, Юліє Анатоліївно, бо вже зрозуміло, що на вашу посаду — першого заступника голови ОДА, ключову для економічного розвитку, пропонуються якісь убогі недоучки або позавчорашні «партійці» без жодного дня власної біографії в реальному секторі економіки. Я вже не кажу про англійську мову». До речі, Юлія Свириденко знає ще й китайську...
«Ми вийшли на нормальний рівень спілкування з бізнесом, — каже Юлія Свириденко. — А приклади відкриття заводів та проведення економічних форумів в області переконали інвесторів: якщо вони хочуть працювати на Чернігівщині — їм допоможуть в ОДА».
Так було. Чи буде так і тепер — після призначення головою адміністрації недавнього голови Менської районної ради Олександра Мисника, якого називають членом команди народного депутата Валерія Давиденка? Адже навіть призначення радниками двох потенційних кандидатів на посади заступників викликало спротив громадськості і відверті пости в соцмережах: «Регіонали повертаються!» Річ у тім, що один кандидат — колишній міський голова Олександр Соколов, був першим секретарем обкому комсомолу, одним із чільних діячів партії «Наш край», яка на Чернігівщині стійко асоціюється з регіоналами. Олександр Соколов не підтримав ані Помаранчеву революцію, ані Революцію Гідності. Ба більше, саме через його позицію відбувався штурм міської ради в час Помаранчевої революції, коли постраждала мешканка Чернігова Валентина Татарчук та кілька міліціонерів. А за 13 років керування містом не показав жодних позитивних змін, крім музичного фонтану біля міськради, зведеного на кошти підприємців. Другий же кандидат — недавній керівник «Чернігівобленерго» Володимир Ткач, який стійко пов’язується з луганськими, про яких на Чернігівщині — недобра слава з часів призначення на всі керівні посади в міліції вихідців з Луганщини в часи попереднього президента. Сам же Володимир Ткач був зафіксований з фальшивим Орденом Червоної Зірки, бойовим орденом — після журналістського розслідування виявилося, що то — відзнака якогось російського об’єднання десантників імені генерала Маргелова. Просто значок той дуже схожий на бойовий орден... Звісно, такі відзнаки авторитету не додали його власнику — принаймні, в очах волонтерів, учасників АТО та громадських активістів. Тим паче, що підприємці вголос і повсюдно говорили про абсолютно нереальні здирницькі тарифи, встановлені «Чернігівобленерго» за підключення до електромереж. Адже про яке створення нових підприємств може йтися, коли за підключення треба заплатити ледь не чверть вартості підприємств, та ще й побудувати підстанцію і віддати її задарма монополісту?!

Колишній проти нинішнього

Конфлікт проявився на сесії обласної ради, де Валерій Куліч — недавній голова обласної адміністрації, продовжує бути депутатом, а Олександр Мисник — новий голова, був за посадою. Нова адміністрація подала пропозицію дозволити трьом приватним компаніям займатися дослідженням нафтогазоносних надр.
Як зазначив Валерій Куліч, жодне з цих видобувних підприємств не підписало соціальних договорів із сільськими радами, на території яких буде вивчення надр. Тобто жодної копійки на ремонт доріг, на артезіанські свердловини, які треба бурити після викачування із землі нафти та газу... Проте нового очільника обласної виконавчої влади це не бентежить.

Проблема з активістами

«Ніхто таких кандидатур не подавав!» — переконував голова ОДА Олександр Мисник громадських активістів, які прийшли в обласну адміністрацію вимагати заблокування кандидатур Соколова і Ткача. Проте уважні люди помітили, як вони, та ще Юрій Музика, що в регіоналівській адміністрації завідував апаратом, сіли в перші ряди на представленні нового голови ОДА. Хто ж тоді, як не вони, і є його командою, про яку той згадав, запевняючи Президента у виконанні поставлених завдань?!
Зрештою, обрання головою Менської районної ради фактично листоноші — такою була кандидатура від Мисника, який сам нещодавно обіймав цю посаду, говорить багато про що. Звісно, зразу згадали кухарку, яка повинна вміти управляти державою, а тут лишень районна рада, від якої що далі — то менше залежить. Та все ж...
Активісти в Чернігові навіть оголосили про відновлення роботи обласного штабу національного спротиву, що діяв під час Революції Гідності. Думаю, що до цього все ж не дійде. Але і заступників голови ОДА також немає. Тому навіть на відкритті прикордонного відділу за участю голови Державної прикордонної служби представляти обласну адміністрацію було нікому...
Натомість згадувана Юлія Свириденко вже обрана заступником чернігівського міського голови Владислава Атрошенка.

Між містом і областю

Конфлікт неминучий з огляду на протистояння колишнього і нинішнього міських голів Олександра Соколова і Владислава Атрошенка. Щоб зберегти баланс сил, Президент на представленні нового голови ОДА спеціально назвав Владислава Атрошенка своїм другом, але очевидно, що така кадрова рокіровка таки призведе до протистояння. Хіба що в нової команди в ОДА не вистачить на це часу...

Підготував Василь ЧЕПУРНИЙ - наш власний кореспондент у Чернігівській області