«Україна і 5 інших держав проголосували проти цього рішення під час ухвалення проекту на рівні послів. Це суперечливе за змістом і ганебне за контекстом рішення. Консенсусу щодо нього в Комітеті міністрів немає. Боротьба триватиме в ПАРЄ на рівні депутатів» — так постпред України в Раді Європи Дмитро Кулеба у Твіттері прокоментував учорашнє рішення Ради Європи, яким відкривається шлях для повернення Росії до ПАРЄ за надзвичайною процедурою. Голосування відбулося у Гельсінкі у рамках засідання міністрів закордонних справ країн — членів організації.

Зокрема, у своєму рішенні очільники МЗС наголосили на необхідності скоординованих дій з тим, щоби підвищити здатність Ради Європи ефективніше реагувати в ситуаціях, коли держава-член порушує свої статутні зобов’язання або не дотримується стандартів, фундаментальних принципів та цінностей організації, інформує «Європейська правда» з посилання на прес-службу РЄ. Міністри стверджують, що необхідно розробити чітко визначену додаткову процедуру, яка може бути ініційована Парламентською асамблеєю, Комітетом міністрів або генеральним секретарем. Йдеться, очевидно, про новий тип санкційної процедури проти держав-порушниць, сприятливий для Росії.

Міністри також наголосили: всі держави-члени повинні мати право на рівних умовах брати участь у Комітеті міністрів і в Парламентській асамблеї, двох статутних органах Ради Європи. Вони нагадали, що одним з основних зобов’язань держав-членів є сплата обов’язкових внесків до звичайного бюджету. Окрім того, глави зовнішньополітичних відомств висловилися за те, щоб делегації усіх держав-членів могли взяти участь у наступній червневій сесії Парламентської асамблеї Ради Європи з огляду на важливість виборів генерального секретаря і суддів до Європейського суду з прав людини.

Заступник міністра закордонних справ України Сергій Кислиця, який представляв українську сторону на засіданні в Гельсінкі, під час виступу заявив, що Україна наполягатиме, аби додатковий механізм санкцій, який повинні розробити національні делегації, був доповнюючим, а не замінював чинний, який наразі зупиняє делегацію РФ від участі в роботі ПАРЄ. Про це він написав у Фейсбуку,  зауваживши також, що відтепер підходи України до участі у Раді Європи «будуть прагматичними і глибоко раціоналістичними». «Ми й далі працюватимемо над подоланням існуючих викликів. Проте не підтримуватимемо кроки, які не мають нічого спільного із захистом прав людини, а лише слугують політичним інтересам під виглядом «захисту прав людини», — зазначив С. Кислиця.

Нагадаємо, очільник МЗС України Павло Клімкін не брав участі в міністерському засіданні в Гельсінкі через кризу в Раді Європи. Напередодні він заявив, що країни-члени ПАРЄ, які висловлюють готовність повернути РФ в Асамблею, стають співучасниками підриву Москвою Мінських угод.

У Росії учорашнє рішення РЄ назвали кроком у «правильному напрямку». РФ є членом Ради Європи з 1996 року, але відносини погіршилися в 2014-му, коли після анексії Криму Рада Європи призупинила право Москви на участь у голосуваннях. У відповідь РФ вдалася до фінансового шантажу, заморозивши свої щорічні внески до бюджету організації на суму 37 мільйонів доларів. Нині в РЄ діє потужне лобі, яке намагається повернути Росію до ПАРЄ, незважаючи на несплату Москвою внесків до бюджету Ради Європи, порушення норм міжнародного права, продовження агресії проти України.