Протиправне будівництво мосту через міжнародну протоку, утиск суден усіх країн, що прямують до українських портів чи з них, розкрадання українських енергоресурсів у межах прав України на морських просторах, перешкоджання вилову риби українськими рибалками — це лише частина порушень Росією Конвенції ООН з морського права в Чорному та Азовському морях і Керченській протоці, перелік яких учора навела заступниця глави МЗС України Олена Зеркаль у Гаазі в першому усному раунді юрисдикційних слухань арбітражного трибуналу в справі України проти Росії. За її словами, починаючи з весни 2014 року РФ викрала в нашої країни вже понад 9 мільярдів кубометрів природного газу, а також суттєво вплинула на скорочення українського щорічного вилову риби.

Олена Зеркаль у суді в Гаазі (на знімку) наголосила, що справа України проти РФ не стосується суверенітету над Кримом, оскільки це питання — не оспорюється і є поза будь-якими сумнівами. «Саме Росія привнесла це питання у дане провадження. І робить вона це лише з огляду на власну неспроможність виправдати власні ж порушення морського права. Єдиним способом уникнення відповідальності є переформатування справи, ініційованої Україною», — наголосила О. Зеркаль у промові, текст якої опубліковано на її сторінці у Фейсбуку.

Нагадаємо, Москва наполягає, що трибунал не має юрисдикції стосовно позову України, оскільки він не може визначати, яка держава є суверенною щодо сухопутної території Криму.

«Аргумент Росії також не має під собою підстав, — продовжила О. Зеркаль. — Він побудований на смішному уявленні, що Крим став незалежним і одразу ж приєднався до Росії. Росія не навела жодного прикладу держави, яка б визнала Крим протягом кількох годин після так званого набуття ним незалежності. Не думаю, що варто нагадувати вам про замовчування Росією цього факту».

Вона звернула увагу суду на те, що мета України в даному провадженні полягає у відновленні прав на морі, й нічого більше: «Росія також намагається уникнути юрисдикції Арбітражного трибуналу, оспорюючи статус Азовського моря та Керченської протоки. Підхід Росії йде корінням у глибину імперського минулого Росії, що активно рекламується її керівництвом».

«Я переконана: заслухавши наші аргументи, ви погодитесь, що Україна уповноважена представити вам свою справу та прагнути правосуддя відповідно Конвенції», — резюмувала вона й відзначила: «Замість того, щоб відповідати на аргументи України про порушення норм морського права, Росія намагається переформатувати спір».

Нагадаємо, слухання в постійному Третейському суді в Гаазі стартували в понеділок та триватимуть до п’ятниці.

10 червня свою позицію озвучила РФ. Згідно з графіком, сьогодні в слуханнях оголошено перерву. Другий раунд починається 13 червня, виступатиме РФ, наступного дня, 14 червня, — Україна. В рамках слухань наша країна обстоює своє право на судовий розгляд справи по суті.

Фото зі сторінки МЗС України у Твіттері.