Як вже повідомляв «Голос України», Апеляційний суд Амстердама 16 липня виніс проміжне рішення у справі про «скіфське золото», яке в лютому 2014 року, до анексії Криму Росією, було вивезено на експонування в Нідерланди з одного київського та чотирьох кримських музеїв — Центрального музею Тавриди, Керченського історико-культурного заповідника, Бахчисарайського історико-культурного заповідника і Національного заповідника «Херсонес Таврійський», і відтермінував повернення його власникові.

Судовий спір між Україною та РФ про те, кому належать історичні цінності, триває з 2014-го. Наша держава наполягає на тому, що є власником колекції, і вона є державною частиною Музейного фонду України, повертати ж артефакти музеям захопленого

Криму до його деокупації не можна, бо є ризик привласнення зібрання РФ. Міністр юстиції Павло Петренко зазначає: що «Україна мала і має чітку й послідовну позицію стосовно «скіфського золота», яка базується на нормах міжнародного права та положеннях українського законодавства, що закріплюють право власності держави на спірні музейні об’єкти: кримські музеї фактично здійснювали лише оперативне управління цінностями Музейного фонду України. А отже — не мають права розпоряджатися цими музейними предметами і претендувати на них». Тож Україна вважає, що історичні цінності з Нідерландів мають повернутися до Києва, а саме до Національного музею історії України. Київ наголошує, що право оперативного управління музейними предметами, на яке посилаються кримські музеї, було в них відібране через загрозу втрати цих експонатів наказом Міністерства культури №292 від 13 травня 2014 р.

«Зараз ми уважно вивчаємо це рішення разом з усіма причетними: нашими адвокатами, Мін’юстом, Посольством України в Королівстві Нідерланди та юридичними радниками. Я сподіваюсь, що суд, переглядаючи цю справу, зрозумів, що питання лежить виключно в площині українського законодавства, — наголошує міністр культури Євген Нищук. — Ще в березні, коли йшло слухання, і я особисто був присутній на засіданні, де ставилося питання: чому саме Апеляційний суд Амстердама має розглядати справу? Хочу нагадати, що згідно з контрактами, які були укладені між українськими музеями і Музеєм Алларда Пірсона, розгляд будь-яких спорів відбувається на території України в українському суді. Я можу припустити, що суд все ж звернув на це увагу, і зрозумів, що це виключно українська компетенція. Хочеться нагадати, що наша позиція, як і в 2014-му, залишається незмінною — «скіфське золото» має повернутися до України, держави, якій воно належить на праві власності, й ми готові надати будь-яку додаткову інформацію на запит суду».

Нагадаємо, що на території Королівства Нідерланди перебуває 565 музейних предметів колекції «Крим. Золотий острів у Чорному морі». Її страхова вартість 10 млн євро.