«Наша каденція завжди сприяла діяльності креативних, прогресивних колективів закладів культури. Підтримуватиме такі бібліотеки й надалі», — каже голова Тернопільської облради Віктор Овчарук (на знімку). Понад двадцять років заклади культури, а надто бібліотеки, фінансувались за залишковим принципом, нинішня обласна рада зламала такі підходи.

«Сьогодні книгозбірні — це осередки, що надають інформаційні, культурні, освітні, наукові послуги, які навколо себе гуртують небайдужих, передових громадян з активною суспільною позицією, котрі виборюють українську державність, віддані демократичним цінностям. Нинішні книжкові центри містять наукові й технічні знання, зібрання художньої літератури та мистецьких творів і є скарбницею світових надбань у різних галузях соціально-культурного життя суспільства та інтелектуального потенціалу української нації. Особливо це важливо, якщо тут збирається молодь. З усією відповідальністю можу сказати, що обласні бібліотеки причетні до формування майбутнього нашої країни, громадян, які будуть керувати нею вже завтра», — наголошує очільник обласної ради.

До прикладу, Тернопільська обласна бібліотека для молоді — це сучасний культурно-дозвіллєвий центр, який вміло поєднує в собі функції бібліотеки, інтернет-кафе, виставкової зали, місця для зустрічей і проведення екскурсійних програм, модного простору для дозвілля та навчання молоді. Щорічно обслуговує понад 15 тис. користувачів, їхня основна вікова категорія — 15—35 років. На базі цієї книгозбірні успішно працюють нещодавно відкрита Мультимедійна лабораторія «МедіаСтарт» та студія звукозапису, Пункт європейської інформації, Інтернет-центр з навчання комп’ютерної та інтернет-грамотності, Мультимедійна кімната молодих батьків із дітьми «Розумна дитина», виставкова зала «Мистецька палітра». Діє 11 клубів за інтересами для різних вікових категорій. Можна вивчати англійську, німецьку, польську мови та ще багато чого цікавого.

«Однозначно обласна рада допомагає такому яскравому та активному комунальному закладу, — каже Віктор Овчарук. — Зокрема, обласній бібліотеці для молоді у 2018 році на поточний ремонт приміщення в рамках проекту «МедіаСтарт — мультимедійна лабораторія у Тернопільській обласній бібліотеці для молоді» спрямовано майже 320 тис. гривень, на ремонт сходової клітки — понад 200 тис. грн, на господарські видатки — майже 60 тис. та ще — понад 240 тис. на мультимедійну техніку.

У 2017-му на придбання програмного забезпечення для виконання заходів із модернізації бібліотек області, електронної каталогізації, створення корпоративного каталогу бібліотечних фондів — 300 тисяч, із яких Тернопільській обласній бібліотеці для молоді — 150 тис. гривень».

Не можна оминути увагою й Тернопільську обласну універсальну наукову бібліотеку — головну книгозбірню області. Це — багатофункціональний інформаційно-культурний та методичний центр, одержувач обов’язкового обласного безплатного примірника місцевих видань, депозитарій краєзнавчої літератури, центр краєзнавчої бібліографії та книгообміну. Як соціальна та науково-просвітницька інституція бібліотека розвивається відповідно до суспільних змін, забезпечує користувачам загальнодоступність своїх ресурсів, нову якість інформаційних послуг. Фондами бібліотеки послуговуються понад 21 тис. користувачів. Тут формують власні електронні продукти і забезпечують доступ до інформаційних ресурсів у цілому. Бібліотека наповнювала контентом WEB-сайт library.te.ua з електронним каталогом, WEB-портал «Тернопільщина» (http://irp.te.ua), створювала е-бібліографічні та інформаційні посібники, презентувала себе широкому загалу користувачів у соціальних мережах. Обсяг бібліотечного фонду Тернопільської обласної універсальної наукової станом на 01.01.2019 р. — 500 149 примірників видань.

«Будівля книгозбірні належить до архітектурного комплексу туристичної частини Тернополя, яка довгий час потребувала ремонту, — зазначає Віктор Овчарук. — Тому ще у 2017 році Тернопільській обласній універсальній науковій бібліотеці для проведення капітального ремонту даху та фасаду з елементами енергозбереження виділили 1 мільйон 270 тис. гривень, у 2018-му — майже півтора мільйона гривень».

Загалом, за словами Віктора Овчарука, в обласному бюджеті на 2019-й передбачено виділення коштів на забезпечення діяльності бібліотек — 19,3 млн гривень, у тому числі на оплату праці з нарахуваннями — 17,9 млн гривень, також враховано надбавку обов’язкового характеру за особливі умови роботи бібліотекарям у розмірі 25%. За рахунок передачі коштів із загального фонду в спеціальний передбачено 600 тис. гривень для поповнення бібліотечних фондів. «А ще хочу наголосити: рішенням сесії від 26 лютого 2019 року про внесення змін до обласного бюджету на 2019-й додатково виділено для придбання літератури Тернопільській обласній універсальній науковій бібліотеці 236,7 тис. гривень, Тернопільській обласній бібліотеці для дітей — 67,8 тис. гривень, Тернопільській обласній бібліотеці для молоді — 90 тис. гривень. Це вперше за історію незалежності. Звісно, йдеться про надзвичайно активні бібліотеки, відкриті до нового, до впровадження найсучасніших проектів. Обласна рада завжди підтримуватиме їх», — підсумовує Віктор Овчарук.

Фото надано прес-службою Тернопільської обласної ради.