Президент України Володимир Зеленський виступає за впровадження моделі ринку сільськогосподарської землі, за якою купувати чи продавати землю зможуть тільки українські громадяни та компанії.

Під час виступу на конференції щодо реформи управління земельними відносинами «Земля як фактор розвитку українського села» глава держави наголосив, що питання продажу землі є дуже чутливим, тому потребує широкого публічного обговорення.

Зокрема, для того, щоб було знайдено оптимальні та збалансовані рішення в моделі відкритого ринку землі.

«Декілька важливих моментів, на яких я хочу наголосити. Перше і основне: земля належить українцям. У моделі, яку пропонуємо ми з урядом, купувати чи продавати землю зможуть тільки українські громадяни та українські компанії. Страшилки про китайців, арабів чи інопланетян, які вивезуть нашу землю вагонами, — це маячня. Земля — це власність громадян», — заявив Володимир Зеленський.

Президент зауважив, що список країн, де немає ринку землі, всім відомий: Північна Корея, Таджикистан, Венесуела, Куба, Конго та Україна. «Якою країною ми з вами хочемо бути?» — додав він.

«У ХХІ столітті питання права власності громадян на землю є риторичним. Завдання в нас лише одне: знайти оптимальну модель, від якої виграють прості українці. Для цього ми тут сьогодні й зібралися. Ми знайдемо цю модель, я впевнений у цьому», — резюмував Володимир Зеленський.

Інформація Офіційного інтернет-представництва Президента України.

***

Прем’єр-міністр Олексій Гончарук під час конференції щодо управління державними ресурсами «Земля як фактор розвитку українського села» (на знімку)  заявив: «У країні понад 30 років землею чомусь керує лише чиновник. Вам подобається? Мені — ні.

Я хочу, щоб землею керував простий українець, щоб селянин міг піти в банк, узяти кредит та міг інвестувати в свою землю. Саме тому ми відкриваємо ринок землі».

Він пояснив, що спочатку планувалося запустити відкритий ринок землі з липня наступного року. Однак, проконсультувавшись із різними сторонами, ми вирішили відтермінувати старт. «Тут і сезонність агросектору, і важливість для фермерів, власників паїв і селян мати певний запас часу, щоб підготуватися до нових правил роботи. Тому реформа набере чинності лише через рік — із 1 жовтня 2020 року», — зазначив Прем’єр-міністр.

Він також анонсував створення Програми підтримки дешевих кредитів на купівлю земельної ділянки, обладнання чи техніки. Програма запрацює вже з 2020 року.

Олексій Гончарук пояснив, що сам продаж землі буде відбуватися винятково на публічних електронних торгах за стартовою ціною не нижче нормативної грошової оцінки (НГО). За бажання через електронні торги продати свою землю зможе і власник приватного паю.

«З-поміж інших проблем наразі залишається корумпованість такого органу, як Держгеокадастр. Цю проблему ми також розв’яжемо. Найближчим часом ми плануємо замінити керівництво цього органу. Держгеокадастр має працювати прозоро та відкрито — в інтересах громадян, а не окремих осіб», – додав Олексій Гончарук.

За словами глави уряду, захист прав аграріїв, фермерів та селян — головний пріоритет його команди.

Саме тому уряд створив безплатну гарячу лінію — 1545, куди може зателефонувати будь-який громадянин України для отримання консультацій з будь-якого питання стосовно земельної реформи.

Інформація з Урядового порталу.
Фото з сайту kmu.gov.ua.